جذب صدا: میزان انرژی صدای جذب شده بر اثر برخورد با یک سطح خاص جذب صدا است. هرچه انرژی صدای بیش‌تری جذب شود میزان انعکاس آن به صورت بازتاب یا اِکو کمتر خواهد بود که به شرح زیر اندازه‌گیری می‌شود:

 • ضریب کاهش سر و صدا (NRC): NRC به قابلیت کاهش سر و صدا در یک سطح از طریق جذب صدا اشاره دارد. مقدار بیش‌تر نشانگر جذب بهتر است. یک سقف با NRC معادل ۱/۰۰ همه‌ی صداها را جذب می‌کند. یک سقف با NRC معادل ۰/۰۰ هیچ صدایی را جذب نمی‌کند. NRC بر طبق استاندارد ASTMC423 اندازه‌گیری می‌شود. NRC در جاهایی حائز اهمیت است که افراد به صورت گروهی مکالمه دارند و سر و صدای زیادی وجود دارد، مانند کلاس‌های درس، دفاتر با پلان باز، مغازه‌ها، لابی هتل‌ها و اتاق‌های اجتماعات. اکثر محصولات پشم سنگ دارای NRC ۰/۸۵ یا بیش‌تر هستند.
 • سابین: جذب در سابین نشان‌دهنده‌ی ویژگی جذب صدای عناصر مجزا نظیر جزایر و حوضچه‌ها است. تعداد سابین‌ها در هر واحد برابر با سطح کل واحد قرار گرفته در معرض صدا یا نویز (بر اساس فوت مربع) ضرب در ضریب جذب ماده است. جذب در سابین بر اساس ASTMC423 اندازه‌گیری می‌شود. 
 • انعکاس صدا: کاربرد عمدی سطوح غیر جاذب که سبب افزایش کیفیت صدای آکوستیک زنده می‌شود، نظیر کلوب‌های شبانه یا سالن‌های موسیقی. 
 • زمان بازتاب (RT): مهم‌ترین عامل در تمام تنظیمات زمان بازتاب صدا است که به عنوان زمانی تعریف می‌شود که طول می‌کشد تا پس از متوقف شدن منبع صدا سطح فشار آن به اندازه‌ی 60dB کم‌تر از سطح اصلی آن برسد. در اکثر موارد، زمان بازتاب کم سبب افزایش آسایش صوتی می‌شود، مثلاً در کلاس‌های درس. با این وجود، در بعضی شرایط، مانند سالن‌های کنسرت یا سالن‌های کنفرانس، زمان بازتاب طولانی‌تر می‌تواند سبب گوش دادن راحت‌تر شود. زمان بازتاب صدا به اندازه و شکل فضا و نیز مقدار، کیفیت و موقعیت سطوح جذب کننده در فضا بستگی دارد. هر چه جذب صوت در اتاق بیش‌تر باشد، میزان بازتاب کم‌تر خواهد بود.

اصول اصلی طراحی آکوستیک بر کنترل کردن جذب و انعکاس صدا در یک فضا و انتقال صدا بین فضاها متمرکز است. 

عایق بندی کلی صدا قابلیت کل یک ساختمان (پارتیشن‌ها، کف، مبلمان و همه‌ی نقاط ارتباطی) در جلوگیری از عبور صدا از طریق فضاهای خالی دیوار و اجزا ساختمان است. عایق‌بندی صدای سقف‌ها با استفاده از مقدار تضعیف صدا توسط سقف(CAC) محاسبه می‌شود، عایق بندی صوتی دیوارها با استفاده از مقدار انتقال صوت(STC) اندازه‌گیری می‌شود. هرچه مقدار CAC/STC(بر حسب دسی بل) بیش‌تر باشد، عملکرد بهتر است. جرم، هوادهی و جذب صدا از مشخصات اصلی تعیین کننده‌ی ظرفیت عایق بندی صوتی در هر ماده هستند.

 • دسته‌بندی انتقال صدا(STC): دسته‌بندی انتقال صدا معیاری برای رده‌بندی عملکرد یک سیستم دیوار(و نه سقف) برای عایق‌بندی صدا است. یک سیستم دیوار با STC کمتر از ۳۵ دارای عملکرد ضعیف تلقی می‌شود، در حالی‌که یک سیستم دیوار با STC بیش از ۵۵ دارای عملکرد بالا تلقی می‌شود. STC بر طبق استاندارد ASTM EqO اندازه‌گیری می‌شود.
 • دسته‌ی تضعیف کننده صدا توسط سقف(CAC): این دسته قابلیت سقف در جلوگیری از عبور صدا بین اتاق‌های مجاور در زمانی را نشان می‌دهد که دیوار‌های میانی به سقف ساختمان متصل نمی‌شود. 
 • دسته‌ی تولید صدا(AC): دسته‌ی تولید صدا نشان‌دهنده‌ی عملکرد یک سقف در حفظ حریم شخصی در یک محیط باز است نظیر یک فضای تقسیم‌بندی شده با دیوار‌هایی با ارتفاع نیمه. مقدار کمتر از ۱۵۰ نشان‌دهنده‌ی عملکرد ضعیف در حفظ حریم شخصی است؛ مقدار بالاتر از ۱۸۰ نشان‌دهنده‌ی عملکرد مناسب است. AC بر طبق استانداردهای ASTME1110 و E1111 اندازه‌گیری می‌شود. 
 • پایداری: سهم سقف‌های آکوستیک پشم سنگی در ایجاد ساختمان سبز قبلاً مشکلاتی را که صدای زیاد از حد یا ناخواسته می‌توانند برای افراد در یک ساختمان به‌وجود آورند، مشخص کردیم. در مقایسه، مهم‌ترین نقش یک قطعه سقف آکوستیک در ایجاد ساختمان پایدار، فراهم نمودن شرایط کار پایدار، یادگیری و بهبود محیط‌ها از طریق ایجاد آسایش صوتی است. چنین چیزی در سیستم رده‌بندی LEED شورای ساختمان سبز آمریکا (USGBC) به رسمیت شناخته شده است، که شامل مناطقی است که در آن سقف‌ها می‌توانند در بالاتر بودن رده‌بندی LEED نقش داشته باشند. گرچه آسایش صوتی احتمالاً بیش‌ترین نقش را دارد، اما مناطق دیگری هم هستند که در آن‌ها سقف‌های کاذب پشم سنگی می‌توانند در ایجاد طراحی ساختمان سبز نقش داشته باشند. این امر درباره‌ی مدل‌های فعلی LEED صدق می‌کند، یعنی LEED2009 و LEED مدل ۴ (۷۴).

انرژی و اتمسفر

هنگام طراحی یک ساختمان با کارآیی انرژی بالا، گرایش به تمرکز بر مواردی چون عایق‌بندی و پنجره‌ها وجود دارد، اما سیستم‌های سقف نیز می‌توانند در حفظ مؤثر انرژی نقش داشته باشند. با استفاده از یک سیستم سقف با سطح بازتاب نور بیش‌تر نور مصنوعی کم‌تری لازم خواهد بود. سقف‌های پشم سنگی میزان بازتاب نور و انتشار نور بیش‌تری فراهم می‌نمایند. سقف‌های آکوستیک معمولی دارای مقدار بازتاب نور(LR) ۰/۷۵ هستند، یعنی ۷۵٪ از نوری که به سطح آن‌ها برخورد می‌کند را باز می‌تابانند.

اکثر سقف‌های پشم سنگی سفید بین ۸۳-۸۶٪ از نور موجود را باز می‌تابانند. این سقف‌ها دارای سطح همگون و یکدست بدون هیچ‌گونه منفذ یا تخلخل مشهود هستند و انتشار نور بالای آن‌ها وجود نقاط گرم و تابش نور خیره‌کننده را محدود کرده و آسایش محیط را افزایش می‌دهد. این ویژگی‌ها تؤاماً با هم سبب کابرد مؤثر منابع نور طبیعی و مصنوعی می‌شوند، که می‌توانند سبب صرفه‌جویی در مصرف انرژی شود. این کار سبب افزایش روشنایی فضا و نیاز به نصب چراغ‌های کم‌تر، کاهش میزان مصرف برق، کم‌تر شدن هزینه‌ی نگهداری و کاهش حجم خنک سازی می‌شود. 

در LEEDV4، در سیستم طراحی داخلی و ساخت (1D&C) انعطاف پذیری وجود دارد که استراتژی‌های مختلف برای افزایش عمر مفید فضای پروژه را شناسایی و ایجاد می‌کند. سیستم‌های سقف داخلی متحرک و قابل حذف می‌توانند همراه با سیستم‌های سقف قابل دسترسی بر آن تأثیر داشته باشند. 

مصالح و منابع

تحت اعتبار ۲۰۰۹ LEED، مصالح و منابع(MR)، محتوای بازیافت شده، امتیازی را برای مقدار مصالح بازیافتی در یک ساختمان جدید یا بازسازی شده فراهم می‌نماید. محصولات پشم سنگی حاوی حداکثر ۸۴٪ محتوای سنگ طبیعی و بازیافتی است، مصالح ضایعات غیر معدنی قابل احتراق مهم‌ترین منابع مصالح فرعی برتر از سنگ بازالت هستند. بعلاوه، سیستم‌های سقف معلق با محتوای بازیافتی و توری‌های فلزی نیز وجود دارند. 

سقف‌های ساخته شده از پشم سنگ می‌توانند به واسطه‌ی محتوای مصالح طبیعی و بازیافتی‌شان در ایجاد ساختمان پایدار نقش داشته باشند.

در صورت استفاده از LEEDV4، اعتبارات MR جدیدی برای کاهش اثر چرخه زندگی وجود دارند. قطعات سقف کاذب پشم سنگی اغلب به دلیل محتوای مواد بازیافتی و طبیعی و نیز قابلیت کاربرد مجدد در پایان عمر خدمت‌شان دارای اثر مثبتی بر عمر مفید بنا هستند.

همچنین اعتبارات جدیدی برای بهینه سازی محصول ساختمانی وجود دارد که به اعلامیه‌های محیط زیستی محصول (EPDها) که مسئول تهیه مواد و مواد تشکیل دهنده‌ی مصالح هستند، مربوط می‌شوند. یکبار دیگر، ساختار طبیعی و بازیافتی سنگ پشم می‌تواند در همه‌ی این حیطه‌ها مفید باشد. 

کیفیت محیط داخلی

دیوارها به طریق مختلف در افزایش کیفیت محیط داخلی (EG) نقش دارند. قبلاً گفتیم که چطور بازتاب نور می‌تواند به گسترش نور روز در فضا کمک کند. LEEDV4 این حقیقت را به عنوان بخشی از اعتبار نورپردازی داخلی تحت کیفیت نور شناسایی کرده که به طراحان امکان نشان دادن انطباق از طریق مشخص کردن ۴ استراتژی از میان فهرستی از هشت استراتژی تهیه شده را می‌دهد. چندتا از این استراتژی‌ها میزان انعکاس سطحی خاص معادل ۸۵٪ را برای سقف‌ها و بیش از ۹۰٪ برای کف مشخص می‌کنند. قطعات سقف کاذب پشم سنگی وجود دارند که مقدار انعکاس آن‌ها از این ۸۵٪ فراتر است. 

کیفیتمحیط داخلی را می‌توان با نور روز طبیعی و سقف‌هایی با میزان انعکاس نور بالاافزایش فراتر از کیفیت نور EQ، انتشار نور از قطعات سقف تحت اعتبار مصالح با انتشار نور پایینقرار می‌گیرند. سقف‌ها باید ۱۰۰٪با این استاندارد مطابق باشند. یک راه برای نشان دادن انطباق داشتن گواهی حفظ محیطزیست است که تحت مالکیت آزمایشگاه‌های بیمه‌گذاران(بالا)، به عنوان بخشی از محیط UL آن سازمان می‌باشد. برخی محصولات سقف پشمسنگی پیش ساخته هستند.

همچنین، افزودن رنگ، پوشش، چسب یا درزگیرهای مضر معمولا برای سقف ها لازم نیست. براساس این کیفیات، برخی سیستم های سقف پشم سنگ برای گواهینامه گرین گارد گلد (که قبلا گواهینامه کودکان و مدارس گرین گارد بود) مناسب هستند. این سطح بالاتر گواهینامه از معیارهای سختگیرانه تری استفاده می کند و عوامل ایمنی را از نظر حساسیت فردی (مانند کودکان و بزرگسالان) در نظر می گیرد و اطمینان حاصل می کند که محصول برای استفاده از محیط هایی مانند مدارس و تسهیلات بیمارستانی مناسب است. این گواهینامه توسط تعاونی مدارس باکیفیت (CHPS) و سیستم رتبه بندی ساختمان LEED مورد استفاده است.

این گواهینامه همچنین درون بخش کیفیت EQ است که در آن نقش آکوستیک از نظر کیفیت محیطی داخلی بررسی می شود. به طور خاص، LEED V4 طراحی ساختمان و ساخت (BD+C) حاوی پیش نیازهایی برای مدارس و اعتبار برای بهبود احتمالی آکوستیک در انواع مختلف ساختمان ها است. برای مدارس، استاندارد ANSI S12.60 مبنای عملکرد است. این استاندارد و EQ از مطالعاتی می آیند که نشان داده اند ارتعاش و نویز زیاد در کلاس باعث تداخل در یادگیر کودکان می شود. صدای مستقیم در این مورد، صدای معلم است که مستقیما از معلم به سمت دانش آموز حرکت می کند. این همیشه از نظر درک سخن سودمند است چون صدای مستقیم تحت تاثیر هیچ چیزی در اتاق نیست و در نتیجه سخن را واضح و قابل درک می کند. صدای منعکس شده یا ارتعاشی است که با صدای مستقیم تداخل ایجاد می کند.

LEED v4 صدای منعکس شده را با الزام این نکته بررسی می کند که سقف باید حداقل ضریب کاهش نویز (NRC) برابر با 0.70 را داشته باشد. در مقابل، گزینه دیگر تطبیق با زمان ارتعاش بیشینه برای هر استاندارد ANSI است. LEED v4 نویز پس زمینه مجاز حداکثری را از سیستم های HVAC در 40 دسیبل برای پیش نیاز و 35 دسیبل برای اعتبار تعیین می کند. برای عملکرد آکوستیک اختیاری، باید اتاق را از صدا خارجی یا حتی خارج از ساختمان ایزوله کنید مانند بازی بچه ها، ترافیک، هواپیما و غیره که در کل باعث اختلال در صدای کلاس می شوند. یعنی اینکه دیوارهای ساختمان و کیف و پشت بام با پیش نیازهای انتقال صدای کلاس (STC) در استاندارد ANSI تطبیق داشته باشند.

استفاده از سیستم های سقف پشم سنگ که دارای رتبه بندی NRC صحیح بعلاوه تضمین عملکرد ارتعاشی مناسب برای قسمت های مختلف ساختمان باشد به منظور برآوردن این پیش نیازها و نقطه اعتبار در LEED برای ساختمان های مدرسه ضروری است. علاوه بر مدارس، سیستم های LEED v4 BD+C شامل اعتبار مشابه برای عملکرد آکوستیک در انواع مختلف تسهیلات مانند ساختمان های تجاری، مراکز داده، بیمارستان ها، انبارها و کلینیک ها هستند. سقفی که در جذب صدا عملکرد خوبی داشته باشد، به طراحی آکوستیک کلی و رسیدن به امتیازات LEED در مقوله IEQ کمک شایانی می کند.

تطبیق پذیری طراحی: کاشی و شبکه سقف

با شناخت ویژگی های مختلف عملکردی سقف های پشم شیشیه ای، به فرصت های طراحی می پردازیم. مانند همه سیستم های سقف معلق، انتخاب ها و گزینه هایی هستند که برای تقویت یا برجسته کردن طراحی خاص ساختمان قابل انتخاب می باشند.

اندازه کاشی. کاشی سقف پشم شیشه ای در اندازه های مختلفی است مانند 2 فوت در 2 فوت یا 2 فوت در 4 فوت اما اندازه های دیگر را نیز می توان سفارش داد. این ها را می توان براساس طراحی انتخاب کرد. با ترکیب اندازه های مخلتف در الگوهای متفاوت، اثرات طراحی مختلفی را می توان ایجاد نمود.

لبه ها. مانند سایر کاشی های سقفی، پشم سنگ نیز با لبه های مختلف قابل ساخت است. رایج ترین آن طراحی با لبه ساده است که لبه ها دقیقا بخش گوه شبکه قرار می گیرند. یک لبه تگولار یا مربع یا زاویه دار، اجازه می دهد که کاشی زیر شبکه قرار بگیرد و عمق و بافت بیشتری به سطح سقف ارائه کند. لبه های نیمه مخفی یا کاملا مخفی هنگام ساخت پنل پشم سنگ به پوشیدن بخشی یا همه سطح گوه شبکه کمک می کنند. همچنین می توان از شبکه استفاده نکرد و تنها کاشی های سقف را مستقیما با چسب چسباند.

لبه های سقف پشم سنگی را می توان براساس استانداردهای مختلف انتخاب کرد تا با طراحی ویژه ساختمان تطبیق داشته باشد.

رنگ. رنگ پیش فرض برای همه سقف ها سفید است چون خاصیت انعکاسی و طبیعی دارد. هرچند، رنگ های دیگر را نیز می توان برای سقف های پشم سنگی انتخاب کرد. رنگ های روشن تر میزان متفاوتی از انعکاس نور را درون فضا ارائه می کنند و مطلوب نیز می توانند باشند. در سایر موارد، مجموعه کاملی از رنگ های تیره و سفاف موجود هستند که طراحی ساختمان را تقویت می کنند.

پنل های سقف پشم شیشه در رنگ هیا مختلف برای طراحی های متفاوت در اختیار هستند که می توان براساس محیطی آموزشی که نیازمند عملکرد آکوستیک بالا است، نیز رنگ آنها را انتخاب کرد.

سطوح. برخلاف بسیاری از کاشی های سقفی فیبر معدنی، برای بهبود جذب صدا، نیازی به درز در سقف های پشم سنگ نیست چون این ماده ذاتا جاذب صدا است. بدین روی، پرداخت نرم آنها سطحی صاف و یکدست ایجاد می کند.

شکل و فرم. در این مورد شکل به ظاهر دوبعدی کاشی های سقف مانند مربع، مستطیل و غیره اشاره دارد. فرم نیز به احتمال سه بُعدی بودن مانند مکعب های آویزان یا سایر پیکره هایی اشاره دارد که صدای محیط را جذب می کنند. محصولات پشم سنگ برای پشتیبانی از این طراحی ها در شکل و فرم موجود هستند.

مرکز انجمن متروی تورنتو

تورنتو، اونتاریو، کانادا

پروژه: زمانی که مرکز انجمن متروی تورنتو (MTCC)، مرکز رویدادهایی مانند کانستراکت کانادا، تصمیم به بازسازی ساختمان صدا کرد، به دنبال جایگزینی پنل های سقف با پنل هایی مدرن و با عملکرد بالا بود. همچنین مهم بود که مونتاژ از گواهینامه LEED کانادا نیز پیروی کند. این ساختمان 1.2 میلیون فوت مربع در مرکز تورنتو تنها تسهیلاتی است در دنیا که میزبان نشست G20 و G7 بوده است. همچنین شامل 34 اتاق کنفرانس و 4 سالن نمایشگاهی بدون مانع است. این ساختمان که برنده جوایزی نیز شده است، توسط معماران B+H طراحی و در سال 1997 افتتاح شد. پس از 16 سال، این فضا نیازمند بروزرسانی بود چون پنل های سقفی در حال فرسودن بودند.

جدول

معیار راه حل نتایج
هنگام انتخاب پنل های سقفی برای این پروژه، ویژگی های فیزیکی مختلفی مد نظر قرار گرفت: جایگزینی پنل های سقفی پشم سنگ انتخاب شد چون ویژگی های زیر را فراهم می کردند با ترکیب طراحی نور روز بهینه با ترکیب طبیعی پشم سنگ، تداوم بالا و عملکرد بالا، مرکز اجتماعات مترو تورنتو به همه اهداف پروژه خود دست یافت و معیارهای LEED نیز تایید شدند.  
اندازه جذاب و گزینه های لبه (از جمله اندازه معیار) کیفیت هوای داخلی مثبت (IAQ) مانند محتوای ارگانیک متحرک پایین (VOC)؛ ظاهر ساده – هدف ظاهر نرم و سفید بود؛ خدمترسانی ساده از طریق سطحی که به راحتی تمیز شود و باکیفیت باشد راحتی آکوستیک پنل های سقفی پشم سنگ مورد استفاده از ساختمان جنوبی MTTC دارای گواهینامه کلاس UL برای دو مقوله بودند: طبقه تولید (AC) رتبه 170 و ضریب کاهش نویز (NRC) مساوی 0.85    
ویژگی های سازگار با محیط زیست برای کار در جهت گواهینامه LEED، از جمله محتوای بازیافت شده و انعکاس بالای نور مقاومت در برابر آتش: پنل های جدید و پشم سنگی MTTC با پیش نیازهای سختگیرانه با حداکثر مقدار انتشار آتش 5 و حداکثر توسعه دود برابر با 5 همخوانی دارند.  
تداوم محصول که به معنای محصولی با عملکرد بالا، سبک، غیرشکننده، مقاوم در برابر خمیدگی با تضمین 10 ساله بود و عملکرد بالای آکوستیک مقاومت در برابر رطوبت پشم سنگ یک محصول هیدروفوبیک است یعمی نه آب و نه رطوبت را جذب می کند چون این ماده غیرارگانیک است، رشد باکتری در آن غیرممکن است. انعکس نور در ساختمان جنوب MTTC، پنل های سقفی دارای انعکاس نور 0.86 هستند.  

نتیجه گیری

سیستم های سقفی معلق با طراحی مناسب و با استفاده از پشم سنگ طراحی و تنوع ساختمان را بالا می برد. به عنوان یک محصول، می تواند ویژگی های آکوستیک برتر را برای محیط های داخلی از نظر جذب صدا و عایق صدا فراهم کند. مانند همه این سیستم ها، دسترسی به فضاهای بالای سقف نیز فراهم می شود. پشم سنگ به طور خاص می تواند از اقدامات پایداری نیز حمایت کرده و با عدم جذب رطوبت و فرسودگی به این مهم کمک کند. همچنین، می تواند عملکرد در هنگام آتش سوزی، مقاومت در برابر رطوبت، راندمان انرژی و زیبایی کل ساختمان را بهبود بخشد.

عایق پشم سنگ

عایق پشم سنگ مخصوص استفاده برای سیستم های عایق دیوار خارجی است.

توضیح

عایق پشم سنگ یک قالب متراکم و با قدرت بالا است که افزودنی های آبی دارد و برای استفاده در سیستم های عایق دیواری طراحی شده است. ابعاد آن طوری است که به راحتی قابل حمل است.

فیبرهای پشم سنگ در طی تولید تطبیق داده می شوند تا قدرت اثر را بدون کاهش عملکرد حرارتی بهبود بخشند – که این محصول را برای استفاده در پشت رندر پرداخت مناسب می کند.

پشم سنگ قالبی را تراکم مناسب است. این امر قدرت فشاری در بلندمدت، مقاومت در برابر ضربه، عملکرد گرمایی بهتر و محصولی نازک تر و سبکتر در مقایسه با سایر عایق ها را تضمین می کند.

کاربرد

قالب EWI برای استفاده با سیستم های عایق دیوار خارجی است. این قالب ها را می توان چسباند یا به صورت مکانیکی فیکس کرد و یا بر روی یک سیستم مشبک و رندر قرار داد. این قالب ها زیرلایه پشتیبان را برای رندر فراهم کرده و سیستم ضدحریق نیز لازم نیست.

استانداردها

قالب EWI از پشم سنگ غیرارگانیک غیرقابل اشتعال ساخته شده است در BS 3533:1981 به عنوان پشم سنگ تعریف شده است و براساس استاندارد تضمین کیفی BSI ساخته می شود.

عملکرد گرمایی

قالب EWI دارای رسانش گرمایی 0.035 w/mK است.

عملکرد در برابر آتش

قالب EWI در BS EN SIO13501-1 به عنوان Euroclass A1 طبقه بندی شده است.

قالب EWI را می توان تا دمای عملیاتی 850درجه سانتیگراد استفاده کرد. در هنگام آتش سوزی، مقدار نامحسوسی سود و شعله را منتقل می کند. انتقال گرما از این محصول نیز بسیار اندک است.

تداوم

قالب EWI غیرهیگروسکوپیک است و دفع آب را تضمین می کند. ذات بدون بو و ضدموش مانع از ورود جرم و باکتری و قارچ می شود.

عملکرد زیست محیطی

قالب EWI عاری از CFC، HCFC و هرگونه ماده مضر برای اوزون است و تهدیدی برای محیط زیست محسوب نمی شود. تولید قالب EWI اثری بر محیط زیست ندارد و به عنوان Zero ODP و Zero GWP تعریف شده است.

کیفیات فیزیکی مقاومت عایق در برابر رطوبت

قالب EWI حاوی افزونه دفع آب است که عدم نفوذ آب به قالب و رسیدن به بنا در طی نصب و ساخت را تضمین می کند.

حمل و انبار

قالب EWI را به راحتی می توان حمل و نصب کرد چون سبک است و می توان آن را براحتی به اندازه های دلخواه برید. قالب EWI در بسته های پلی تن ارائه می شود و برای حفاظت موقتی در طی انتقال یا در سایت، بر روی پالت قرار می گیرد. برای انبارسازی بلندمدت تر، پالت ها باید زیر پوشش ضدآب باشند.

مزایا

 • ارائه پشتیبانی از رندر
 • مقاومت برتر در برابر آتش
 • سیستم ضد حریق لازم نیست
 • عملکرد گرمایی عالی
 • عایق آکوستیک عالی

انتخاب فیبر شیشه یا پشم سنگ برای آتش و آکوستیک

هر دو عایق فیبرشیشه و پشم سنگ در برابر آتش و برای پایداری مناسب هستند و به معماران، پیمانکاران و مالکان کمک می کنند. هدف این مقاله ارائه ارزیابی علی مزایای استفاده از هرکدام با توجه به پیش نیاز و قوانین آتش سوزی و آکوستیک است.

عایق پشم سنگ محصولی جدید نیست اما کاربرد آن در ایالات متحده در حال رشد است چون توزیع آن توسط چندین کارخانه بزرگ بهبود یافته است. نام آن از فرآیندی تولیدی گرفته شده است که در آن مواد فیبر توسط چرخش یا کشش مواد گداخته مانند سرامیک و خاکستر یا مواد ترکیبی شکل می گیرند. چون محصولات فرعی متنوعی وجود دارند، نامگذاری آن براساس تبدیل مادر/خام به پشم انجام شده است(مانند پشم شیشه یا پشم سنگ).

برخی برش، حمل و متناسب کردن آن با حفره های چهارچوب پشم سنگ را راحت تر از فیبرشیشه می دانند. همچنین، بسیاری بر این باورند که این ماده سفت تر و متراکم تر از فیبرشیشه است. هرچند، این به خاطر ضرورت است و نه طراحی. در نتیجه، آنها را به راحتی می توان کنار هم گذاشت تا مجموعه ای منسجم تشکیل داد. از سوی دیگر، فیبرهای پشم سنگ کوتاه تر هستند. از این رو، به منظور حفظ یکپارچگی سازه، باید با سطح تراکم بالاتر بسته بندی شوند و در نتیجه سنگین تر هستند.

از این رو، تعدادی از نصاب ها معتقدند که پشم سنگ گزینه بهتری برای همه پروژه ها است و عملکرد عایق بهتری در بیشتر ساختمان ها دارد.

ممکن است رویکردهای جدید به آکوستیک را دوست داشته باشید

فیبرشیشه که در سال 1938 معرفی شد، بیشتر به دو شکل تولید می شود – قالب های پیش بریده شده و رول – و بیشتر برای اهداف گرمایش و آکوستیکی در حفره های دیوار، زیر سقف و سایر فضاهای باز مهم در مونتاژ ساختمان ها استفاده می شد. محصولات قالبی به شکل مقادر R پیش ساخته هستند از R-8 تا R-49 در حالی که فیبرهای رولی را می توان با ماشین های خاص برش داد تا با پیش نیازهای گرمایی تطبیق داشته باشد. عایق فیرشیشه متورم نیز بر روی عایق های قالبی کنونی نیز قابل استفاده است تا پروژه را برای افزایش مقدار کلی R احیا کند.

چون ثابت است و ورمش نمی خوابد، عایق فیبرشیشه که به درستی نصب شده باشد، مقدار R آن در بلندمدت حفظ می شود. قالب ها و رول ها همیشه در ضخامت کامل باید نصب شوند تا به مقدار R مد نظر دست پیدا کنند چون عایق فشرده فیبر شیشه قابلیت گرمایی خود را از دست می دهد. مثلا، فیبرهای شیشه R20 با ضخامت 160 mm به R-19 تقلیل پیدا می کند زمانی که به 140 mm فشرده شود. اگر این مواد اجازه داشته باشند که به ضخامت اولیه خود برگردند، مقدار R نیز احیا می شود. نصاب باید مطمئن شود که عایق به صورت کامل حفره های سازه را بدون خلاء یا حفره پر می کند.

عایق ساختمان فلزی فیبرشیشه یک عایق پتویی انعطاف پذیر است که به شکل رول بازشده است. کاربرد اصلی آن در دیوارهای خارجی و سیستم های سقف درزی ایستاده ساختمان های فلزی پیش مهندسی شده است. با هدف لمینت شدن توسط نمای عقب رفته مناسب برای کاربردهای شغلی خاص، از آن می توان برای آن لایه عایق بدون نما استفاده کرد.

علاوه بر این، فیبرشیشه سبک، انعطاف پذیر و بسته بندی شده به شکل فشردده است که امکان حمل و نصب را تسریع می کند و در عین حال پیش نیازهای انبارسازی و هزینه های حمل و نقل را کم می کند. در حالی که قالب ها را می توان برش داد، اما در اندازه های پیش بریده نیز در دسترس هستند که متناسب با حفره ها و ارتفاع دیوارها می باشند در نتیجه بهره وری بالا رفته و نیاز به تمیزکاری کم می شود.

پشم شیشه و پشم سنگ هردو مزایای مشترکی در هنگام نصب دارند. مثلا، زمان بیکاری برای هر دو ماده در مقایسه با سایر عایق ها مانند سلولز یا فوم پلی اورتان پاششی (SPF) صفر است. برای نصب قالب ها چیزی جز ابزار برش، چکش نرم و تجهیزات حفاظتی اندک لازم نیست و هیچ ماشین یا منبع انرژی احتیاج نیست. همچنین، هیچ دمای خاصی هنگام نصب لازم نیست تا عملکرد گرمای حداکثری حاصل شود (برخلاف سایر عایق ها).

ممکن است به نمایش نقطه شبنم علاقه داشته باشید: روشی موثر برای تعیین مقدار آن

یک نمونه مناسب

قبل از بررسی عملکرد ماده در بافت آکوستیک، باید به خاطر داشت که این ماده خودش شماره طبقه انتقال صدا (STC) ندارد – این رتبه بندی ها نشان دهنده کل سیستم هستند و نه اجزای آن. استفاده از عایق می تواند رتبه مونتاژ پارتیشن STC را به میزان 4 تا 10 نقطه بالا ببرد که به طراحی و اندازه (ضخامت) حفره دیوار بستگی دارد.

قالب ها دارای کاربرد ساده کنترل آکوستیک برای دیوارهای داخلی بدون تغییر کاربست های ساختمانی هستند. هم پشم سنگ و هم پشم شیشه عایق صدا هستند و به شکل بسته های پنلی در دسترس قرار می گیرند. مونتاژهای کامل دیواری با پشم شیشه یا پشم سنگ نویز را جذب می کنند. آنها با پرس اصطکاکی درون حفره ها قرار می گیرند تا تضمین کنند که خلاء هوا باعث نشت به اتاق های مجاور نمی شود.

به عبارت ساده، عایق انتقال صدا از طریق هوا را کم می کند. مواد استفاده شده در سازه تعیین می کنند که چه میزان صدا از طریق طرف دیگر ارتعاش دارد. چون میله های فلزی در مقایسه با میله های چوبی سطح کمتری برای انتقال صدا دارند، STC بالاتری در سیستم دیوار خواهند داشت. استفاده از کانال های مرتجع، به انتقال صدا در مسیرهای سازه ای کمک می کند.

در حالی که پشم شیشه و سنگ در اصل برای عایق گرما طراحی شدند، اما مانع از انعکاس صدا در اتاق یا ارتعاش آن می شوند. توانایی آنها در کاهش صدا ذاتی است – مواد شیمیایی خاص نیز به برخی مواد مانند حفاظ آتش زده می شود اما اگر چیزی به عایق زده نشود، خودش جاذب صدا است.

یک قالب R-11 از نظر ویژگی های صدایی در مقایسه با قالب R-13 اختلاف اندکی دارد؛ مهم پر کردن صحیح حفره ها با مواد عایق است. برای تقویت بیشتر عملکرد آکوستیک سیستم دیوار، عناصر دیگر مانند کانال مرتجع یا گچ آکوستیک را می توان به طراحی افزود.

در حالی که همه عایق ها جاذب صدا هستند، محصولات تخصصی نیز در بازار وجود دارند. برای کاربرد تجاری، محصولات پشم شیشه تخصصی برای صدا به تراکم ها و ضخامت های مختلف تولید می شوند. هرچند، براساس تست انجام شده در چندین آزمایشگاه، تغییر تراکم تاثیر چندانی بر رتبه کلی STC ندارد. اما ضخامت عایق همچنان عاملی تعیین کننده است.

پشم شیشه و سنگ که ماهیت جاذب صدا دارند، انتقال صدا در دیوار، کف و مونتاژهای HVAC را به شدت کم می کنند. اولین 25 mm این مواد در حفره ساختمان، می تواند مقدار طبقه انتقال صدا (STC) را به میزان 3 تا 4 نقطه افزایش دهد (در برخی سازه ها). هر 25 mm اضافی، رتبه STC را به میزان دو نقطه بیشتر می کند.  

اصول صوتی مرتبط با صدا در یک فضا
 

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *