فایبرگلاس در مقایسه با پشم سنگ

سازندگان و نوسازان هنگام تصمیم­گیری در مورد تعیین نوع فرآروده عایق­کاری با چندین گزینه مواجه هستند و در اغلب موارد تصمیم­گیری در این مورد کار دشواری است. در  بازار محصولات مربوط به ارتقای فضای منازل مسکونی و بازسازی آنها همواره بحث­های زیادی در این مورد وجود داشته است که کدام نوع فرآورده عایق­سازی بیشترین مزیت را برای ساکنان منازل به همراه خواهد آورد. در جهان سریع التوسعه کنونی، ما همواره به دنبال موثرترین و ایمن­ترین روش بوده­ایم تا بتوانیم زندگی راحت­تری داشته باشیم. در طول سال­ها، فایبرگلاس همواره متداولترین ماده عایق­سازی مورد استفاده بوده است، با این حال برخی سازندگان و نوسازان ساختمان­ها از پشم سنگ به عنوان یک گزینه جایگزین برای فایبرگلاس استفاده کرده­اند. بسته به کاربرد ساختمانی، موقعیت و سایر ملزومات ساختمانی، هم فایبرگلاس و هم پشم سنگ می­توانند برای مالکان ساختمان­ها دارای کاربردهای خوبی باشند. برای ساختمان­سازها و نوسازان ساختمان­ها بسیار مهم است که تفاوت بین فایبرگلاس و پشم سنگ را بدانند تا بتوانند بهترین راه حل را به مشتریان خود پیشنهاد دهند.

بهترین ماده عابق­کننده را انتخاب کنید  

فایبرگلاس چگونه تهیه می­شود

فایبرگلاس به صورت لایه­های بسیار انعطاف­پذیر، قطعات پوشش­دهی شده و فیلم­هایی از رشته­های به نازکی میکرون که از دمیدن شیشه بازیافتی و سیلیکای قابل بازیافت تهیه شده­اند، ساخته می­شوند. محصولات عایقی سرتِین تید[1] فرآورده­هایی پایدار هستند که از فایبرگلاس غیر قابل احتراق تهیه شده و شامل ترکیبات بسیار تجدیدپذیر، شیشه بازیافتی و یک چسب برپایه ترکیبات گیاهی هستند که هیچگونه فرمالدهید، اکریلیک­ها، رنگ­ها یا کندسوزکننده­های غیرضروری در ترکیب آنها استفاده نشده است. فرایند تولید پشم سنگ بسیار مشابه تولید فایبرگلاس است. در تولید محصولات پشم سنگ معمولا از روغن­ها برای کاهش میزان تولید گرد و غبار استفاده می­شود.

فایبرگلاس (R-15) پشم سنگ (R-15)

در یک کامیون تحویل بار مشابه، مقدار پشم سنگی که می­تواند حمل شود، سه برابر مقدار فایبرگلاسی است که می­تواند بارگیری شود، در نتیجه استفاده از پشم سنگ به عنوان ماده عایق­کننده سبب کاهش هزینه سوخت و نیز کاهش مقدار ضایعات بسته­بندی می­شود.

9/48 پوند وزن متوسط هر کیسه فایبرگلاس  * ­4/33 پوند وزن متوسط هر کیسه پشم سنگ

50 دلار هزینه هر فوت مربع فایبرگلاس * 28 دلار هزینه هر فوت مربع پشم سنگ

مقایسه انجام شده بر مبنای وزن متوسط و هزینه هر کیسه متوسط R-15 از فایبرگلاس در مقایسه با یک کیسه مشابه R-15 از محصول پشم سنگ است.

فایبرگلاس چگونه نصب می­شود

پایین بودن دانسیته و وزن فایبرگلاس، انتقال و نصب آن را ساده می­کند. استفاده از رشته­های شیشه­ای که به سختی در هم تنیده شده­اند، سبب می­شود الیاف فایبرگلاس تولید گرد و غبار کمتری کند و در نتیجه محصول تولید شده از آن به راحتی حمل، برش­دهی و نصب می­شود. قابلیت فایبرگلاس به فشرده­سازی زیاد در هنگام بسته­بندی بدون آسیب رسیدن به مقدارR[2] موثر آن سبب می­شود در هر کیسه تعداد قطعات بیشتری بتوانند قرار گیرند. این روال سبب می­شود تعداد کیسه­های مورد استفاده کاهش پیدا کند و در نتیجه هم دارای مزایای اقتصادی و هم مزایای زیست­محیطی است. نقل و انتقال فایبرگلاس به لحاظ اقتصادی و زیست­محیطی در مقایسه با پشم سنگ بهتر است.

پشم سنگ دارای ساختاری بسیار فشرده است، در نتیجه از پایداری ابعادی و سختی بیشتری برخوردار است. در نتیجه قطعات آن به راحتی برش داده شده و در درون بسیاری از حفرات موجود در دیوار قرار می­گیرند. اما قطعات پشم سنگ به دلیل دارا بودن دانسیته بسیار بالا، بسیار سنگین­تر از فایبرگلاس هستند. در نتیجه نصاب مجبور است فشار فیزیکی بیشتر و زمان بیشتری را صرف حمل کیسه­های سنگین پشم سنگ نماید.

هر کیسه فایبرگلاس دارای وزن کمتری است و هزینه هر فوت مربع آن نیز کمتر است. بنابر گزارش شورای ملی تحقیقات کانادا(NRC) ، هر چه نرخ STC بیشتر باشد، کارایی تخفیف صوت عایق نیز بهتر خواهد بود.

عملکرد فایبرگلاس نسبت به پشم سنگ به عنوان عایق حرارتی

دو عایق فایبرگلاس و پشم سنگ هر دو این قابلیت را دارند که مقدار R مطلوبی را برای هر فضایی فراهم کنند. هنگامی که این دو عایق به نحو صحیحی نصب شوند، در داخل دیوار نشست یا ریزش نمی­کنند، در نتیجه مقدار R حرارتی آنها در کل طول مدت استفاده در یک خانه، حفظ خواهد شد. در بعضی دیوارهایی که معمولا مورد آزمایش قرار می­گیرند، فایبرگلاس در مقایسه با پشم سنگ، مقاومت حرارتی بیشتری را فراهم می­کند که این به دلیل هدایت حرارتی کمتر آن به ازاء هر واحد دانسیته است. عملکرد صوتی فایبرگلاس و پشم سنگ، سطح بالایی از کنترل صوت را بین اتاق­های داخلی از فضای بیرونی فراهم می­کند. در بسیاری از دیوارهایی که مورد آزمایش قرار گرفته بودند، قطعات فایبرگلاس، میزان انتقال صوت (STC) بالاتری را در مقایسه با پشم سنگ دارا بودند.

چگونه آنها از ساختمان حفاظت می­کنند

هم فایبرگلاس و هم پشم سنگ ملزومات مورد نیاز برای کنترل هوا و رطوبت و نیز محافظت در برابر آتش را برای ساختمان­های تجاری و مسکونی فراهم می­کنند. فایبرگلاس ذاتا ماده­ای غیرقابل احتراق است. برای تعیین مقادیر مربوط به قابلیت احتراق، به ویژگی­های تخصصی ارائه شده توسط تولیدکننده محصول مراجعه کنید. انتخاب ساده است. همه مزایای فایبرگلاس و پشم سنگ را در نظر بگیرید، فایبرگلاس اقتصادی­ترین و قابل اعتمادترین گزینه برای محیط­های ساخت و ساز امروزی است. سبک وزن است، قابل انعطاف است و عملکرد موثر آن را به یک گزینه مناسب برای داشتن یک خانه بهتر تبدیل می­کند.

ویژگی فایبرگلاس و پشم سنگ

  • کنترل ورود هوا و رطوبت سبب کاهش جذب هوا و رطوبت شده و در نتیجه مانع رشد کپک می­شود.
  • کنترل و محافظت در مقابل آتش و غیرقابل احتراق بودن که سبب می­شود ساختمان از استانداردهای لازم برخوردار باشد. غیرقابل احتراق بودن و برآوردن استانداردهای لازم یکی از مواردی است که در تصمیم­گیری در مورد یک خانه جدید یا بازسازی یک خانه مهم است، اما عایق­سازی موردی است که شما برای اطمینان از راحت بودن خانه آن را در نظر می­گیرید.
حقایقی که شما قبل از انجام عایق کاری باید به آنها واقف باشید
 

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *