پشم سنگ یکی از محبوب­ترین محیطها برای رشد به کمک آب است. کاربری ساده، مقرون به صرفه بودن و بی­جان که که مانع از فاسد شدنش می­شود. به این دلیل از پشم سنگ با نام­های پشم معدنی یا پشم سنگ یاد می­شود که از سنگ مذاب در هم تنیده شده در پشم برای ساخت آن استفاده می­شود.

این ماده بطور خاص برای عایق­کاری خانه­ها و ساختمان­ها طراحی شده است. محفظه­های هوای موجود در محیط برای افزایش حالت عایق عالی بوده و ارزان قیمت هستند. پشم سنگ بی جان است و در نتیجه نیازی به نگرانی از بابت وجود ارگانیسم­هایی مثل باکتری و قارچ در آن وجود ندارد. این موضوع باعث می­شود که برای سال­های زیادی دوام آورده و در برابر پوسیدگی مقاوم باشند. این ویژگی­ها باعث ایجاد محیط رشد با شرایط عالی می­شوند، که در نهایت منجر به استفاده پشم سنگ در رشد به کمک آب است.

امروزه، پشم سنگ اولین گزینه برای عمل آورندگان در مقیاس­های کوچک و بزرگ است و می­توان برای هر محصولی از آن استفاده کرد. پشم سنگ با کیفیت بالا را از اینجا بیابید.

از آنجایی که برقرای تعادل میان آب و هوا در پشم سنگ بسیار راحت است، گزینه بسیار مناسبی برای افراد مبتدی می­باشد. تا زمانی که پشم سنگ مرطوب نگه داشته شود، بدون اینکه بیش از حد خیس شده یا بطور کامل در آب فرو رود، بطور خود­به­خودی نرخ هوا به آب را در حالتی مطلوب حفظ می­کند.

با این حال افراد مبتدی تنها کسانی نیستند که از این ویژگی بهره می­برند، بسیار از زارعان تجاری و بزرگ از پشم سنگ بدلیل هزینه پایین و راحتی در کاربرد استفاده می­کنند. حتی با بکارگیری کارکنان کم تجربه، پشم سنگ باعث نرخ بهره­وری بالاتری برای گیاهان شده، و همینطور ارزان بودن آن دور ریختن تمامی لایه­ها بعد از هر کشت به منظور کاهش احتمال بیماری و رشد حیوانات موذی را توجیه می­کند.

نکات مثبت و منفی پشم سنگ:

نکات مثبت:

 • از لحاظ هزینه بسیار مقرون به صرفه است.
 • به زارع امکان جابه­جایی گیاهان را در حالت­های مختلف می­دهد.
 • دارای نرخ بسیار مناسب هوا به آب است.
 • گیاهان در تمام مراحل رشد، از کاشتن دانه تا برداشت، در آن نگهداری می­شوند.
 • دچار پوسیدگی نمی­شود.
 • با ایجاد حائلی از آب مانع از خشک شدن سریع ریشه­های گیاه می­گردد.
 • سبک است و برای دهه­ها ماندگاری دارد.

نکات منفی:

 • لایه مغذی آن بعد از هر عمل کشت می­بایست تعویض شود.
 • دربالای مکعب­های مرطوب پشم سنگ امکان رشد جلبک وجود دارد.
 • بعضی سیستم­ها مثل کشت در آب عمیق یا کشت بدون خاک] برای استفاده در پشم سنگ مناسب نیستند.

چگونه با استفاده از پشم سنگ گیاه بکاریم؟

 1. خیساندن

قبل از استفاده باید پشم سنگ را حداقل 30 دقیقه در آب خیس دهیم تا به خوبی خیس شود. بسیاری از زارعان در این مرحله به آن عامل بافر اضافه می­کنند تا پی اچ آن را در محدوده بهینه قرار دهند. رساندن پی اچ آب به 5.5 قبل از خیساندن منجر به بهترین نتیجه می­شود.

همینطور بعضی زارعان  به آب مواد مغذی اضافه می­کنند تا توزیع یکسانی از مواد مغذی در پشم سنگ ایجاد شود. با این حال توصیه ما این است تا زمانی که گیاه دارای سیستم ریشه توسعه یافته­ای نشده، از اضافه کردن مواد مغذی خودداری نمایید. اگر می­خواهید از مواد مغذی برای این گیاهان استفاده کنید، از 25 درصد دوز توصیه شده شروع کنید، و بعد از 4 الی 6 هفته می­توانید از تمام مقدار توصیه شده استفاده کنید.

 • پشم سنگ را در چیدمان قرار دهید

اکنون که پشم سنگ را خیس داده­اید، آن را از آب درآورید و اجازه بدهید تا آب آن خارج شود، با این حال آن را مچاله نکنید. با این کار تنها می­خواهیم آب اضافی را خارج کنیم.

پشم سنگ را در چیدمان مناسب قرار دهید. این چیدمان می­تواند یک قفسه یا تکثیرکننده ساده، سیستم کشت بدون خاک یا در گلدان باشد. متداول ترین حالت استفاده تا به حال سیستم قطره­چکان است. در یک سیستم قطره­چکان، نازل­های قطره مستقیما در مکعب­های پشم سنگ وارد می­شوند.

بسته به تولید کننده مکعب­های پشم سنگ، در بعضی موارد این بسته­ها با پلاستیک پوشیده شده­اند. بعضی زارعان آن را بر می­دارند، در حالی که بعضی دیگر سوراخ­هایی در کناره و انتهای آن ایجاد کرده و به آب اجازه تخلیه می­دهند. ما روش دوم را توصیه می­کنیم چون پلاستیک باعث کاهش رشد جلبک در بالای مکعب­های مرطوب می­گردد.

 • نگهداری سیستم

نگهداری از پشم سنگ آسان است، فقط کافی است از خشک نشدن و غرق آب نشدن آن اطمینان حاصل کنید.

اگر از پشم سنگ­های کوچکتری استفاده می­کنید، ممکن است گیاه شما از آن بیرون بزند. این مساله هنگامی که ریشه­ها به طور کامل قسمت بیرونی مکعب را پوشانده­اند قابل تشخیص است. در این مرحله، مکعب کوچکتر را در مکعب یا ردیفی بزرگتر، یا در محیط دیگری مثل سنگریزه­های رسی یا سنگ­های رویشی قرار دهید.

انتخاب روش آبیاری برای پشم سنگ

همانطور که قبلا  گفتیم، پشم سنگ محیط بسیار مناسبی برای رشد بدون خاک است و می­توان بصورت­های مختلفی از آن بهره برد.

 1. سیستم قطره­چکان

متداول­ترین شیوه تا به امروز متصل کردن نازل­های قطره­چکان به هر مکعب یا ردیف است. روش مذکور این امکان را فراهم می­سازد که مکعب­ها مرطوب بمانند بدون اینکه به مدت طولانی در آب غرق شوند. استفاده از نازل­های قطره­چکان بسیار راحت است و می­توان آن را در هر اندازه­ای از مکعب پشم سنگ وارد کرد. ما این روش را به هر شخصی که به تازگی وارد عرصه کشت بدون خاک شده، یا به دنبال روشی ساده و موثر برای کشت گیاهان بدون خاک می­گردد پیشنهاد می­کنیم.

برای جابه­جایی گیاهان، نازل را از جای خود درآورده و گیاه را به مکان دیگری انتقال دهید. بسیاری از زارعان در ابعاد بزرگ از این روش برای پشم سنگ استفاده می­کنند.

 • EBB و غرق کردن

EBB و غرق کردن روش مناسب دیگری برای کشت در پشم سنگ است. شما به راحتی می­توانید مکعب­ها را در میز غرق­آب قرار داده، یا آنها را در گلدانی با سنگریزه­های رسی یا سنگ­های رویشی دفن کنید. از کافی بودن جریان آب به منظور غرق کردن ریشه­ها و پشم سنگ، بدون غرق کردن کامل گیاه، اطمینان حاصل نمایید. همچنین مطمئن شوید فاز تخلیه برای خشک شدن پشم سنگ به آرامی کافی است. رسیدن به این تعادل چندان سخت نیست، اما پمپ و تایمر نیاز به تنظیم دارد.

پشم سنگ تقریبا به عنوان بخش مهمی از دنیای کشت بدون خاک تبدیل شده است. در حالی که هم برای افراد مبتدی و هم متخصصان بسیار مناسب است، می­توان از آن در تمامی مراحل رشد، چه به تنهایی، و چه در ارتباط با محیط­های دیگر از آن استفاه کرد. کشت به کمک پشم سنگ، ماژولار، مقرون به صرفه و ارزان در جابه­جایی و نگهداری است.

از همین امروز مقداری از آن را بکارگرفته و دریابید که چرا بسیاری از زارعانی که در محیط بدون خاک کشت می­کنند از آن به عنوان محیط کشت بهره می­گیرند.

راهنمای مصرف کننده پشم سنگ
 

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *