تعریف – پشم سنگ راکوول به چه معناست؟

راکوول یک ماده عایق غیرآلی است که از سنگ­ها یا صخره­ها از طریق دمیدن یک جت بخار در درون سنگ مذاب یا خاکستر (همانند سنگ سیلیسی یا سنگ آهک) ساخته می­شود. روش­های تولید بسیار پیشرفته شامل اسپینینگ (ریسیدن) سنگ مذاب در درون هدهای چرخان با سرعت بالا است.

راکوول در محیط­های رویشی بدون خاک برای گیاهان مورد استفاده قرار می­گیرد و برای سازگار شدن با انواع مختلفی از باغ­ها و رویشگاه­ها به اندازه­ها و شکل­های مختلفی تولید می­شود همانند قطعات راکوول، مکعب­های راکوول و قطعات دارای منفذ راکوول. مکعب­ها برای شروع کشت بذرها مفید هستند، و هنگامی که شروع به جوانه زدن می­کنند، مکعب­ها را می­توان به قطعه­ها پیوند زد. به راکوول می­توان تحت نام پشم سنگ نیز اشاره نمود.

بازده حداکثر توصیفی برای راکوول (پشم سنگ)

راکوول یک محیط کشت بدون خاک برای باغبانی و کشت­های هیدروپونیک[1] است زیرا آب را در خود نگه می­دارد و اجازه می­دهد که هوا در درون ناحیه ریشه چرخش داشته باشد و به رشد استثنایی گیاه منتهی شود. مقاومت راکوول آن را برای حمایت از ریشه مناسب می­سازد. در صنعت hydroponics، راکوول با سایر انواع محیط­های رشد همانند سنگ­ها، سنگریزه­های خاک رس، الیاف نارگیل، مکعب­های پشم سنگ، فوم گلسازی، ورمیکولیت[2]، پرلیت و گراول رقابت می­کند.

راکوول سبک وزن است و می­تواند مجددا مورد استفاده قرار گیرد. یک محیط کشت استریل را برای گیاهان فراهم می­کند و اگرچه با یک pH طبیعی بالا شروع می­شود، اما با یک بهسازی مناسب می­توان pH را تثبیت نموده و آن را برای رشد گیاه مناسب­سازی نمود.

الیاف راکوول خورنده بوده و میکروذراتی را آزادسازی می­کنند که هنگامی که در تماس با پوست قرار می­گیرند می­توانند حس خورندگی و خارش ایجاد کنند. به همین دلیل، غالبا قبل از استفاده برای کشت گیاهان، خیسانده می­شوند. علاوه بر این، راکوول نمی­تواند در مناطق مسکونی با سطح رطوبت بالا مورد استفاده قرار گیرد (همانند بیشتر زیرزمین­ها) زیرا الیاف راکوول می­توانند رطوبت را جذب کنند و به محیطی برای رشد کپک تبدیل شوند.

راکوول علاوه بر اینکه یک محیط کشت مناسب است، به دلیل دارا بودن نقطه ذوب بسیار بالا می­تواند در رنج وسیعی از کاربردها و محصولات مورد استفاده قرار گیرد، زیرا یک عایق بسیار عالی است. به عنوان مثال، راکوول اغلب برای ضدآتش کردن، توقف آتش و سایر کاربردهای حساس به دما همانند وسائل پخت و پز مورد استفاده قرار می­گیرند. قبل از استفاده از راکوول برای سیستم هیدروپونیک، تحقیقاتی را انجام دهید تا مطمئن شوید که راکوول مورد استفاده از نوع راکوول مختص باغبانی و گلکاری[3] باشد.


[1] Hydroponics : روش­های کشت هیدروپونیک به روش­های کشت بدون خاک گفته می­شود.

[2] Vermiculite: با فرمول شیمیایی (MgFe 3+ Al)3[(OH)2 – Al 1.25 Si 2.75 O10]. Mg 0.33 (H2O)4 از مجموعه کانی هاست و با آب تمیز می‌شود و کانیهای مشابه عبارتند از بیوتیت و فلوگوپیت که به وسیلهٔ شعله می‌توان آن‌ها را از هم تفکیک نمود. از کلمه لاتینی Vermiculus به معنای کرم کوچک گرفته شده‌است.

[3] horticultural-grade Rockwool

راکوول (پشم سنگ)
 

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *