شما چه کاری می­خواهید انجام دهید؟

وقتی شخصی دارای مشکل سروصدا است و نمی­داند چرا و چگونه باید مشکل خود را حل کند در اینترنت شروع به جستجو در مورد «عایق صدا» می­کند. اخیرا این دست افراد تماس­های زیادی با من گرفته­اند. آنها توضیح می­دهند که می­خواهند صدای ایجاد شده در اتاق در همانجا بماند یا می­خواهند صدا را از محیط خود دور نگه دارند. معمولا ما درباره اتاق و نوع سروصدایی در هر شرایط مشخص با آن سروکار داریم شروع به حرف زدن می­کنیم.

(راهنمای رایگان ما را دانلود کنید: راه حل­هایی برای مشکلات معمول سروصدا)

بسیاری از مردم از ما درباره قیمت «فوم عایق صدا»، فوم جاذب صدا یا پانل­های عایق صدا سوال می­کنند. این افراد اطمینان دارند که فوم راه حل­ نهایی است، چون در سریال­ها و فیلم­های سینمایی از فوم «جعبه تخم­مرغی» یا سایر محصولات مشابه به عنوان پوشش نهایی دیوار در استودیوهای ضبط استفاده می­شود. این تصور غلط کاملا رایج است، بنابراین اگر شما این متن را خوانده و با خود می­گویید «خب، آیا فوم مانعی برای صدا نیست؟ آیا از فوم برای عایق­کاری صوتی اتاق استفاده نمی­شود؟ همه این رو می­دانند، درسته؟» متاسفانه باید به شما بگویم که کاملا در اشتباهید. فوم مانعی برای صدا نیست، بلکه پژواک را جذب می­کند. احساس بدی نداشته باشید. بسیاری از مردم همین تصور اشتباه را دارند.

اکوستیک دارای دو روی سکه است. محصولاتی وجود دارند که پژواک را درون یک اتاق جذب کرده و محصولاتی هستند که مانع صدا می­شوند. (بعضی از پنل­ها هر دو کار را با هم انجام می­دهند. معمولا اینها را با نام کامپوزیت می­شناسند، اما اگر من وارد این بحث شوم موضوع قدری پیچیده می­شود بنابراین به ادامه موضوع می­پردازم).

شما نمی­توانید با اسفنج آکواریوم بسازید

من به مقایسه­ای کارساز رسیده­ام که توسط آن می­توان به مردم در فهم این ایده بصورت کلی  کمک کرد. فرض کنید در حال ساخت آکواریومی می­باشید. شما می­خواهید آب در درون آن نگه دارید، درست است؟ بله، حتما همینطور است. بهئنظر شما بهترین ماده برای ساخت آن چیست، پنل­های شیشه­ای و درزگیر یا اسفنج؟ زمانی که می­خواهید صدا را کنترل کنید رفتار آن بسیار شبیه به آب است. در صورت استفاده از اسفنج به عنوان دیوار، آب آن را اشباع کرده و از سمت دیگر آن بیرون می­زند. اما اگر از شیشه ضخیم ودرزگیرهای مناسب استفاده کنید، آب در جای خود باقی می­ماند. مواد آکوستیک که از اجزای نرم و پیچ و تاب دار مثل اسفنج درست شده­اند میل به جذب دارند. شیشه چگال، سنگین و غیرقابل نفوذ توسط هوا به شکل مانع عمل می­کند. این­ها مسایل ابتدایی هستند. اکنون شما می­توانید با دانستن این مطالب دوستان خود را تحت تاثیر قرار دهید. اما بیایید بیشتر به جزئیات بپردازیم.

محصولاتی که برای جذب پژواک داخل اتاق طراحی و ساخته شده­اند نرم، سبک و پرزدار هستند. هنگامی که آنها را لمس می­کنیم نرم هستند. آنها برای نرم کردن سطوح داخلی اتاق و کاهش پژواک در آن فضا طراحی شده­اند.

من علاقه زیادی به مقایسه دارم، بنظرم این مثال­ها به مردم در تجسم و درک بهتر ایده کمک زیادی می­کنند، بنابراین مثال دیگری می­آورم. فرض کنید در شرف تمام کردن اتاقی در زیرزمین خود هستید. ستون­هایی که به عنوان قاب دیوار هستند را نصب کرده و به مرحله­ای رسیده­اید که آماده نصب دیوارهای گچی می­باشید. اما با این حال تصمیم می­گیرید به جای استفاده از دیوار گچی در قاب از فوم «تخم مرغی» شکل با ضخامت 2 اینچ استفاده کنید. به خاطر بسپارید که این فوم تقریبا هیچ جرم یا چگالی ندارد، و تقریبا مانند هواست. زمانی که این ماده جاذب صدا را در محل خود نصب کردید، از یکی از دستیاران خود بخواهید که به سمت دیگر دیوار رفته و شروع به حرف زدن کند. شما به وضوح صدای همدیگر را می­شنوید، بطوریکه انگار هیچ دیواری در این بین وجود ندارد.

مسدود کردن

همیشه محصولاتی که برای جلوگیری از ورود یا خروج صدا از یک فضا صراحی شده­اند در ساختار دیوارها یافت می­شوند. این محصولات سنگین، چگال و بزرگ بوده یا جهت جداسازی دیوار طراحی شده­اند تا یک طرف آن ارتباط سطحی سختی با طرف دیگر آن نداشته باشد.

آیا آخرین مثال یادتان است؟ مثال مربوط به زیرزمین؟ بگذارید دوباره به آن بپردازیم. اینبار شما تصمیم می­گیرید به جای بکارگیری فوم، از 9 لایه 8/5 اینچی دیوار پیش ساخته با مواد عایق صدا در دو طرف دیوار استفاده نمایید.9 لایه در قسمت داخلی و 9 لایه در خارج آن. دوباره دستیاران خود را به سمت دیگر دیوار می­فرستید و از آنها می­خواهید شروع به حرف زدن با یکدیگر کنند. حاضرم شرط ببندم به خاطر جرم زیادی که به دیوار اضافه کرده­اید چیز زیادی از صحبت­های آنها دستگیرتان نمی­شود.

بیایید مثال دیگری بزنیم! باشگاهی ورزشی برای اضافه کردن زمین­های راکت­بال به مجموعه خود در دست ساخت است. اتاق از بتن ساخته شده و به اندازه ابعاد استاندارد یک زمین راکت­بال، یعنی 20 اینچ عرض، 40 اینچ طول و 20 اینچ ارتفاع است. ضخامت دیوار­ها 2 فوت است. زمانی که در اتاق دست­های خود رو به هم می­زنید بنظر می­رسد پژواک صدای آن تا ابد ادامه دارد. شما در دستان خود، 100 توپ جدید جهنده با ابعاد مختلف دارید. (باید دستان بسیار بزرگی داشته باشید!). شروع به پرتاپ توپ­ها در همه جهات کرده و این توپ­ها در همه جای اتاق به جهش ادامه می­دهند. بعد از گذشته مدت زمانی توپ­ها از حرکت می­ایستند، و امیدوارم که کلاه ایمنی بر سر گذاشته باشید وگرنه در انتها احساس سردردبزرگی خواهید کرد. اکنون تصور کنید فومی با ضخامت 2 اینچ با خود به همراه برده­اید. دیوارها، سقف و کف را با آن می­پوشانید. بعد از اتمام این مرحله، دوباره آن 100 توپ را پرتاب کنید. ایندفعه اگر به دیوار، سقف یا کف برخورد کنند شروع به جهش نمی­کنند. انرژی توپ­ها توسط فوم جذب شده است. موج صوتی در اتاق رفتاری مشابه این توپ­های جهنده دارد. در صورت برخورد با یک سطح سخت بازتاب کرده یا «می­جهد» اما در برخورد با سطح نرم جذب می­گردد.

حالا چه؟

اگر تا به اینجا به خواندن ادامه داده­اید، به شما بابت خواندن مثال­های منصفانه ساده خود تبریک می­گویم. هدف من از آوردن این مثال­ها ترسیم تصویری برای کمک به شما در فهماندن هر چه واضح­تر تفاوت­های کلی میان جذب صدا و دفع صدا بود. من مطمئنم افراد زیادی آن بیرون هستند که از من بسیار باهوش­تر بوده و از این بابت که وارد قسمت فنی­تر قضیه مثل طول موج و فرکانس نشده­ام متشکر هستند. این موضوع برای من مهم نیست. تلاش من ساده­سازی مسائل و سعی در ایجاد مبنایی برای آن دسته از افراد غیرفنی است که برای حل مشکل سروصدای اطراف خود نیاز به آموزش دارند.

مسلما اکنون تبدیل به متخصصی در زمینه آکوستیک نخواهید شد. این فقط یک شروع است. برای مرحله بعدی، توصیه من به شما پیدا کردن فردی متخصص یا حداقل شخصی است تا محصولات خاصی که شما می­توانید برای وضعیت ویژه خود استفاده کنید بخوبی بشناسد.   

 اما قبل صحبت با چنین فردی، به این سوالات پاسخ دهید:

 1. به دنبال دفع صدا هستید یا جذب آن؟
 2. ابعاد سطوح اتاق شما چند است؟
 3. اتاق دارای چه کاربری است، دنبال چه نوع صداهایی برای دفع یا جذب هستید؟ (صوتی با گام صدا بالا و جیغ مانند، صدا، صوتی باس مانند با فرکانس پایین، یا همه این­ها)
 4. به نظر شما بهترین روش برای حل مشکل اتاق چیست، محصولات را کجا قرار داده یا چگونه به حل مشکل بپردازیم؟

از آنجایی که می­دانیم این لیست کامل نیست، بنابراین اگر بگویید مواردی را جا انداخته­ام احساس بدی به من دست نمی­دهد. در واقع، استقبال هم می­کنم.

در ادامه نام برخی محصولات جذب صدا آورده شده­اند:

 1. پنل­های آکوستیک پیچیده شده فابریک
 2. پنل­های فوم آکوستیک
 3. سیستم­های کششی دیواری

نام برخی محصولات دفع کننده صدا:

 1. دیوار عایق­صوتی قطع صدا XP
 2. مانع بارگذاری شده با وینیل که بصورت MLVB شناخته می­شود
 3. گیره­های فنری عایق صدای RSIC-1

رازهای عایق­کاری صوتی برای داشتن خانه­ای ساکت­تر

در این مقاله:

 • جذب سروصدای اتاق با مصالح
 • دفع صدا به کمک درها
 • درزگیری درها برای از بین بردن نفوذ صدا
 • کاهش وسایلی که سروصدا ایجاد می­کنند
 • تنظیم مناسب سیستم صوتی
 • بررسی در گاراژ
 • تعمیر جیرجیر کف
 • از میان بردن نویز لوله­ها

آیا سروصدای خانه مدام شما را از خواب بیدار کرده یا شما و اعضای خانوده­تان را به شدت آزار می­دهد؟

شما تنها نیستید. در این مقاله یاد می­گیرید که چطور خانه پرسروصدای خود را به محلی ساکت تبدیل کنید. این مقاله حاوی اطلاعاتی در مورد نحوه انتقال صدا و مصالح و تکنیک­هایی است که به شما در داشتن محیطی آرام و ساکت یاری می­دهد.

بیابید با این حقیقت مواجه شویم: امروزه به دلیل استفاده از مصالح سبک، یکسره شدن اتاق­های طبقه همکف و وجود ماشین­ها و وسایل سرگرمی گوناگون، منازل بیش از هر زمان دیگری پرسروصدا شده­اند. اگر خانه­ها با صورت­هایی از عایق­کاری صوتی تجهیز نشده باشند، تحمل آن در بعضی مواقع غیرممکن است.

برای کمک به داشتن خانه­ای آرام، ما به شما در انجام 8 فاکتور زیر کمک می­کنیم:

 1. وسایل تولید صدا را کم کنید
 2. از مصالح جاذب صدا استفاده کنید
 3. درهای مانع صدا نصب کنید
 4. درهای داخلی را درزگیری کنید
 5. سیستمی صوتی را طوری طراحی کنید که صدا را منتشر نکند
 6. به کمک در گاراژ مانع از ورود سروصدای خیابان شوید
 7. جیرجیر کف را تعمیر کنید
 8. مشکل لوله­های پرسروصدا را حل کنید

در ادامه، به طور دقیق به بررسی این موارد می­پردازیم.

اما پیش از آن، دانستن دینامیک صدا به ما در کنترل موثر آن کمک می­کند.

صدا چگونه کار می­کند

اساسا، صدا حاصل انرژی تولید شده از جسمی است که در حال ارتعاش بوده و موج­هایی را در فضای اطراف خود ایجاد می­کند. غشای حساس گوش ما، پرده گوش، این ارتعاشات را تشخیص داده و آنها را به صورت­ صداهای مختلف در مغز ثبت می­کند.

طول موج و خصوصیات یکتای هر صدا باعث تفاوت در مدل­های محتلف صدا می­گردد. منابع گوناگون صدا حاوی سطوح مختلفی از فرکانس­های برد بالا، برد میانی، و  برد زیر «اثرانگشت­های» متمایزی تولید می­کنند که ما به مرور زمان یاد می­گیریم آن صدا را به عنوان منبعی متمایز بشناسیم.

باس (با طول موج­های بلند) و تریبل (با طول موج­های کوتاه) در اثر برخورد با مصالح رفتارهای متفاوتی از خود نشان می­دهند. برای مثال، سطوح سخت صداهای با طول موج کوتاه و متوسط را برگشت می­دهند، در حالی که سطوح نرمتر آنها را جذب می­کنند. بنابراین بسیاری از مصالح متداول عایق صدا جهت بیشترین کاهش صدا در طیف طول موج­های مختلف از فوم­ها با مدل­های مختلف در ساختار خود بهره می­برند.

از آنجایی که جذب طول موج­های بلند توسط مصالح نرم به طور موثری صورت نمی­گیرد، کنترل آنها سخت تر است. بعلاوه، سطوح صاف بزرگ مثل دیوارها و کف­ها صداهای با طول موج بلند را تشدید کرده، و به طور موثری باعث انتقال این صداها می­گردند.

یکنواختی سطح روی خصوصیات انتقال صدای آن تاثیرگذار است. سطوح صاف موج­های صوتی را در محیط پخش می­کنند، و بعضی مواقع اگر سطوح (یا دیوارها) به صورت موازی رو به روی هم باشند باعث تشکیل پژواکی ادامه­دار می­شود. هر چقدر سطح کمتر یکنواخت باشد، صدا شانس کمتری برای پخش شدن دارد. بعلاوه، اگر دیوارها با یکدیگر موازی نباشند، صدا شانس کمتری برای کمانه کردن دارد. دلیل محبوبیت الگوهای برجسته و «شانه تخم مرغی» در مصالح بکار رفته در محیط­هایی که کاهش صدا امری کلیدی است، مثل استودیوهای ضبط یا اتاق خواب نیز همین است.

نویز چیست؟

تعریف ساده نویز صدای ناخواسته است. در خانه، بسیاری افراد نویز را هر صدایی به جز صدای ناشی از فعالیت­های خود می­دانند. برای مثال، اگر در حال صحبت با تلفن هستید، صدای تلویزیون در اتاق بغلی نویز محسوب می­شود. بالعکس، اگر مشغول تماشای تلویزیون باشید صدای صحبت با تلفن در اتاق مجاور نویز است. صدای موسیقی هم می­تواند مثل نویز باشد.

شکل: ساختار متداول دیوار

متاسفانه، دیوارها و سقف­های مرسوم تنها در حاشیه­ها مانع نفوذ صدا می­شوند چون به صورت طبل توخالی ساخته شده­اند. این دیوارها در دو سطح بیرونی ساختار قاب خود غشاهایی دارند که با هوا پر شده است. موجهای صوتی به یک سطح برخورد کرده و از طریق هوای موجود در قاب بصورت نویز به سطح دیگر انتقال می­یابند.

جاهایی که دیوار با سطح بسیار نازکی قرار دارد یا اصلا سطحی در کار نیست، مثل پنجره یا در باز، مسیری برای عبور نویز است.

به این صورت بیندیشید:

کنترل نویز شامل خاموش کردن دستگاه­های تولید نویز و کاهش انتقال صدا از محیطی به محیط دیگر است.

تکنیک­های عایقکاری صوتی شامل بکارگیری سطوحی که ارتعاشات صوتی را جذب نموده و ساختارهایی که انتقال صدا را به حداقل می­رسانند است.

پس بیابید شروع کنیم.

شکل: پرده­های کاهنده نویز صدای داخل اتاق را جذب کرده و مانع  نفوذ صدای بیرون می­گردند.

جذب نویز اتاق با مصالح

سطوح سخت موج­ صوتی را بازتاب می­دهند؛ سطوح نرم آن را جذب می­کنند. ایده اصلی بکار بردن مصالح و سطوحی نرم بیشتری است.

مصالحی که به کنترل صدا در خانه کمک می­کنند برای بیشتر صاحبان خانه نام­هایی آشنا هستند. اگر شما می­خواهید پخش صدا در فضای اتاق را کاهش دهید، به جای استفاده از چوب سخت، کاشی یا روکش از مصالح نرم مثل سقف­های آکوستیک و موکت­های پلاستیکی استفاده نمایید.

نویز در پنجره­ها

پرده­های عایق صدا روشی ارزانقیمت برای جذب قسمتی از صداهای داخل اتاق است و قادر به تعدیل نویز در حاشیه­ها می­باشد. این پرده­ها را می­توان در سایت آمازون با قیمتی کمتر از 40 دلار خرید. اما انتظار زیادی از آن نداشته باشید، این پرده­ها تاثیر چندان زیادی در ممانعت از ورود نویز به فضای داخل ندارند.

شکل: صنایع جهانی آرمسترانگ. پنل­های سقفی آکوستیک تا حد زیادی نویز را دمپ می­کنند

جذب صدا توسط سقف

شرکت­هایی مثل صنایع جهانی آرمسترانگ مصالح سقفی آکوستیک گوناگونی دارند که بخاطر از میان بردن صدا در اتاق معروف بوده و قادر به قطع انتقال صدا از زیرزمین یا نواحی دیگر به قسمت­های داخلی می­باشند. کاشی­های آکوستیک و سقفی خواص آکوستیک بسیار مناسبی دارند؛ مشتری­هایی که احساس می­کنند مدل­های مرسوم کمی بیش از حد سازمانی هستند می­توانند از مدل­های جدید موجود استفاده کنند.

برای مثال شرکت آرمسترانگ پنل­های سقفی آکوستیک 2 در2 فوت و  2 در 4 فوتی دارد که دارای لبه­های پله مانند بوده و یا شبیه گچ قالب­گرفته و برجسته هستند. یکی از سخنگوهای سقف­های مسکونی آرمسترانگ به ما دراین باره می­گوید «این مصالح برای خفه کردن صدای تولید شده در زیرزمین و ممانعت از نفوذ آن به قسمت­های بالاتر بسیار مناسب هستند». همچنین وی می­افزاید « این مصالح کلاس انتقال صدای (STC) سقف زیرزمین خانه شما را تا 35 افزایش می­دهد و همینطور اگر شما بین تیرهای سقف بسته­های عایق نصب کنید عملکرد بهتری خواهد داشت.»

برای کسب اطلاعات بیشتر در مورد STC، قسمت عایق­کاری صوتی دیوارها و سقف را ببینید).

موثرترین راه برای به حداقل رساندن نویز در سقف­ها و سایر قسمت­های خانه، ترکیب روش­های متعددی از موانع و کاهش­دهنده­های صدا است.

شکل:پنل­های آکوستیک خفه کننده صدا امکان عایق­کاری صوتی با کیفیت استودیو را فراهم می­کنند. این مصالح در رنگ­های متعددی موجود هستند.

عایق­کاری صوتی دیوار

اگر شما در حال ساخت استودیوی خانگی ضبط موسیقی هستید، عایق­کاری صوتی بسیار مهم است. استفاده از کاشی­های آکوستیک خفه کننده صدا که در شکل نشان داده شده­اند، برای شروع نقطه خوبی است. این مصالح در رنگ­بندی­های متفاوتی موجود هستند. هزینه یک بسته 12 تایی از کاشی­های 12 در 12 اینچ بین 15 تا 40 دلار متغیر است. هدف استفاده از این کاشی­ها خفه کردن صدا در داخل اتاق است. اما آنها مانع از عبور صدا به خارج یا داخل اتاق نیز می­گردند.

شکل: در توپر با حذف ساختار طبل شکل توخالی درها با صفحات توخالی، کمک شایانی به حذف انتقال صدا می­کند. 

خفه کردن صدا به کمک درها

بزرگترین فضای باز در دیوارها درها هستند. یکی از موثرترین راه­ها برای جلوگیری از انتقال صدا از اتاقی به اتاق دیگر نصب (و درزگیری) درهای توپر است، کاری که می­توان براحتی آن را در موقع ساخت یا بازسازی ساختمان انجام داد.

بسیاری از درهای داخلی سازه­ای توخالی هستند، ساختار داخلی آنها به شکل 6 گوش و پرشده با هواست. این درها در خفه کردن صدا بی تاثیرند.

بر طبق حرف­های سخنگوی موسسه ملی در و پنجره چوبی « هر کدام از درها که دارای هسته­ای ورقه­ای شکل، کامپوزیت یا چوبی هستند به نسبت درهای توخالی مانع بهتری در برابر عبور صدا می­باشند»

مسلما درهای توپر نسبت به درهای توخالی قیمت بیشتری دارند، اما در طرح­های زیبا و متفاوت­تری موجود می­باشند.

همینطور می­توان درهایی خرید که مشخصا برای عایق­کاری صوتی ساخته شده­اند. این درها معمولا دارای تخته­های عایق صدا با ضخامت 2/1 اینچ، لایه داخلی سربی و زوارهای قفل شونده داخلی هستند.

برای کسب اطلاعات بیشتر در مورد درهای داخلی، قسمت بهترین درها برای عایق صدا را مشاهده کنید.

چسبکاری درها برای درزگیری نشتی­های صوتی

قسمت زیادی از صدا از در عبور نمی­کند، بلکه از کناره­های آن وارد می­شود. از نوارچسب یا عایق صوتی در برای عایق­کاری استفاده کنید. معمولا راحت­ترین و بهترین راه استفاده از نوار فوم با چسبندگی و تراکم بالا است.

شکل: انواع چسب­های در

شکل: نوارهای چسب عایق صدا در رول­های 17 فوتی به فروش می­رسد؛ برای هر در به یک رول نیاز است.

از درزبندهای لاستیکی لوله­ای می­توان برای عایق­کاری تیرهای عمودی در و از زوارهای نواری شکل می­توان برای درزبندی قسمت خالی زیر در استفاده کرد.   

اگر شما به جای در توخالی از در توپر استفاده کرده و گوشه­های در را درزبندی کنید، چه نتیجه­ای رقم می­خورد؟ طبق نظر موسسه ملی در و پنجره چوبی « اگر شما تمامی این موارد را انجام دهید کلاس انتقال صدا (STC) به 34 تا 36 خواهد رسید.»

کاهش تولید کننده­های نویز

بی سروصدا بودن یکی از اصلی­ترین ویژگی­هایی است که تولیدکنندگان ماشین­های ظرفشویی به آن اهمیت ­می­دهند. البته « از بین بردن منابع نویز» بدین معنا نیست که فرزندان خود را برای بازی به خانه همسایه بفرستید، اگرچه این کار می­تواند راهگشا باشد، بلکه به معنای اقدام برای خرید لوازم خانگی جدید با نویز کمتر می­باشد.

تولید کنندگان به مشکل ایجاد نویز توجه زیادی داشته، و در نتیجه، لوازم خانگی با سروصدای بسیار کم تولید کرده­اند. تفاوت میان پنکه­ها، ماشین­های ظرفشویی، ماشین­های لباسشویی و سایر لوازم خانگی پر سروصدای مرسوم با همتایان جدید و کم سروصدای خود قابل توجه است.

مسلما، هر چه لوازم خانگی به اتاق خواب یا پذیرایی نزدیک­تر باشند، نیاز به خرید لوازمی با نویز کمتر بیشتر احساس می­شود.

هچنین کارکرد مناسب لوازم خانگی هم قسمت دیگری از این معادله است. به خرخر کردن، ارتعاشات، ویز ویز و سایر صداهایی که توسط لوازم خانگی ایجاد می­شوند توجه کنید. اگر صداهایی به طور غیرمعمول بلند بودند، اقدام به تعمیر آن نمایید. به صفحه تعمیرات خانگی DIY مراجعه کرده و دستورالعملهای لازم را بیابید.

شکل: به کمک هدفون­های بیسیم می­توان بدون ایجاد مزاحمت با صدای بلند به موزیک گوش داد

شکل: بلندگوی قفسه­ای با دقت بالا بدون نیاز به صدای زیاد وضوح زیادی عرضه می­کند

تنظیم مناسب سیستم صوتی

استفاده از بلندگویی ارزان قیمت یا با طراحی ضعیف برای سیستم سرگرمی، ممکن است منجر به تولید نویز ناخواسته زیادی در محیط خانه شود. هدف اصلی لذت بردن از صدا زمانی که شما پای تلویزیون یا در نزدیکی سیستم صوتی خود به سر می­برید، بدون اینکه این صدا مزاحم سایر بخش­های خانه باشد، است.

ساب وافرها، بخاطر صداهایی که بافرکانس پایین تولید می­کنند، همواره آزاردهنده هستند. شما می­توانید پدی برای ایزوله کردن ساب­وافر خریداری کرده و آن را زیر دستگاه قرار دهید، بنابراین دستگاه خانه شما را مثل حرکت قطار باربری به لرزه در نمی­آورد.

مشابها، در اسپیکرهای با کیفیتی مثل ELAC یا سری نخستین اندرو جونز بدون نیاز به بالا بردن صدا می­توانید وضوح و دقت بالا را تجریه کنید.

گزینه دیگری برای گوش دادن به موسیقی با صدای بالا در خانه، بدون اینکه مزاحم سایر اعضا شوید خرید هدفون بییسم است.

شکل: درهای گاراژ با قابلیت کاهش صدا دارای عایق­کاری فوم درونی و پنل­های سطحی بیرونی هستند.

بررسی در گاراژ

اگر در خانه شما  اتاقی در بالا یا کنار گاراژ باشد، صدای خیابان از در گاراژ وارد خانه می­شود. در این حالت، باید نحوه ساخت در گاراژ را نیز در نظر گرفت.

در گاراژ معمولا از یک چارچوب باز داخلی ساخته شده و بوسیله صفحه­ای از تخته سه­لا، فولاد، وینیل یا آلومینیوم در قسمت بیرونی پوشیده شده است.

اما شما می­توانید درهای گاراژ ویژه­ای خریداری کنید که با عایق فوم پر شده و از داخل دارای پوششی اضافی است. این درها بخوبی از ورود صدای خیابان به داخل جلوگیری می­کنند.

برای اطلاعات بیشتر، به قسمت راهنمای خرید در گاراژ مراجعه نمایید.

شکل: از بین بردن جیرجیر چوب­های قدیمی کف

تعمیر جیرجیر کف

در حالی که جیرجیر کف ساختمان در طول ساعت­های فعال روز چندان اذیت کننده نیست، اما در مواقع سکوت می­تواند بسیار آزاردهنده باشد.

اگر خانه شما دارای سقف یا پله­هایی است که جیرجیر می­کنند، این قسمت­ها را بررسی کنید: چگونه پله­هایی که جیرجیر می­کنند را تعمیر کنیم و چگونه کف اتاقی که جیرجیر می­کند را تعمیر کنیم.

شکل: متوقف کننده ضربه قوچ آب مانع از ایجاد لرزش و سروصدا در لوله­ها می­گردد.

از میان بردن نویز لوله­ها

اگر لوله­های خانه شما هنگامی که از فلاش تانک استفاده کرده یا شیرآب را می­بندید، خرخر می­کنند، به هم برخورد کرده یا صداهای بلندی ایجاد می­شود، موقع آن است که به حل این مشکل بپردازید.

راه­های نسبتا آسانی برای حل مشکل صداهای ضربه و برخورد لوله­ها وجود دارد. ضربه آب به انتهای لوله هنگامی که جلوی جریان آب گفته می­شود علت بروز این مشکل است.

معمولا برای حل این مشکل با نصب متوقف کننده ضربه قوچ آب در لوله­های آب گرم و سرد، که شکل آن نشان داده شده است، بالشتی از هوا ایجاد می­شود. برای توضیحات بیشتر، به قسمت چگونه لوله­های نویزدار را تعمیر کنیم مراجعه کنید.

آخرین نکات درباره مشکل نویز در خانه

نویز ناشی از سبک زندگی پرسروصدای ماست، و ادامه این شرایط منجر به ایجاد آلودگی صوتی گشته است. مسلما آلودگی صوتی مثل حضور سرب در رنگ یا میکروب در آب نیست. اما باعث برهم زدن خواب، افزایش استرس، تجاوز به حریم خصوصی و کلا به خطر انداختن کیفیت زندگی شده است.

خوشبختانه همانطور که بحث شد، راه­هایی برای عایق­کاری صوتی و کاهش نویز برای رفع این مشکل وجود دارد. با این حال موثرترین اقدامات را می­توان در هنگام ساخت ساختمان یا بازسازی آن انجام داد زیرا این اقدامات شامل استفاده از عایق و پنجره­های دوجداره، و تصحیح نحوه ساخت دیوارها و کف می­شود. برای بررسی عمیق­تر روش­های ساخت، به قسمت عایق­کاری صوتی دیوار­ها و سقف­ها مراجعه نمایید.

ممکن است ساختن خانه­ای ساکت نیاز به قدری زحمت داشته باشد، اما زمانی که در اتاقی ساکت آماده خواندن کتابی می­شوید، متوجه ارزشمند بودن این اقدامات خواهید شد. سکوت مثل طلاست.

عایق صدا در برابر جاذب صدا-تفاوت در چیست؟
 

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *