در ادامه نحوه ساخت عایق پشم سنگ آکوستیک راکوول طبق برنامه مستند چطور ساخته می­شود از شبکه دیسکاوری اند ساینس می­آید. عایق پشم سنگ که بصورت بسته­هایی تخت شکل داده شده است را می­توان به خوبی بین تیرهای چوبی قاب دیوار قرار داد. پشم سنگ بصورت عایق گرما و آکوستیک عمل می­کند. در ادامه آزمایشی دال بر عایق صدا بودن آن انجام می­شود. در این آزمایش، زنگ هشدار فعال شده­ای را درون جعبه­ای که با پشم سنگ پوشیده شده قرار می­دهیم، با بستن در جعبه صدا در آن حبس می­شود. وقتی دوباره در جعبه را برداریم، صدای آزاردهنده به گوش می­رسد. پشم سنگ از سنگ بازالت و خاکستر بازیافتی از صنایع فولاد ساخته شده است.

سنگ بازالت مذاب جامد شده است و هنگامی تشکیل می­شود که سنگ­ها در زیرزمین ذوب شده و سپس به سرعت خنک می­شوند. بعد از اینکه سنگ در معدن تا اندازه­ای خورد شد، لودری آن را غربال قرار می­دهد تا سنگ­های درشت از سنگ­های ریزتر جدا شود. این سنگ­ها به بریکت­هایی تبدیل می­شوند، که به همراه سنگ­های بزرگتر می­توان در تولید پشم سنگ از آن استفاده کرد. سنگ و بریکت­ها، همراه با خاکستر فولاد، در کوره­ای ذوب شده و به شکل مذاب درمی­آیند. دما به داغی آتشفشان و به 1500 درجه سلسیوس می­رسد. ماشین دواری مذاب را به سوی رشته­های نازک پشم سنگ در فرآیندی که شبیه به تولید پشمک است می­پاشد.

این رشته­ها دسته­هایی تشکیل می­دهند، و مقدار کمی محلول چسبناک آنها را کنار هم نگه می­دارد. مواد ضدآب بصورت روغن به آن اسپری می­شوند. اکنون پشم سنگ که به بافت پشم مانندی تبدیل شده، بوسیله حاملی به طبقه بالاتر کارخانه حمل شده، و آن را درون دستگاهی پاندولی می­ریزند. پاندول با عقب و جلو رفتن پشم سنگ را در الگویی زیگزاگی به شکل لایه در می­آورد. تعداد لایه­ها به نوع عایق­کاری بستگی دارد. پشم سنگ لایه شده از میان غلتک­ها گذشته، که باعث فشرده شدن آن شده و به طور قابل توجهی چگالی پشم را افزایش می­دهد.

هنگام ورود پشم به اجاقی طویل، هل دهنده­های اتوماتیکی دو طرف آن را هل می­دهند. گرما ماده چسبناک بکار فته در مراحل قبلی را عمل آورده و باعث می­شود فیبرهای فشرده شده شکل خود را حفظ کنند. بسته­های جمع­تر شده از ناحیه خنک کننده خارج شده و از زیرغلتک­هایی عبور می­کنند، که با فشردن فیبرها باعث انعطاف­پذیری بیشتر آن می­گردند. تیغه­هایی دواری پشم سنگ را بصورت طولی می­برند. ابزار ثبت برند زمانی که عایق به جلو حرکت می­کند مقدار R و نام شرکت را در سطح آن درج می­کند.

بازوهای ربات عایق را به سمت عقب و جلو حرکت داده تا آن را به ابعاد نهایی خود ببرند. این ربات­ها به جای استفاده از تیغه­های فولادی تیز از جت آب فشار بالا برای برش استفاده می­کنند. جت آب برش را با دقت بالا و بدون تولید گردوخاک یا دورریز انجام داده، و پشم سنگ هم آب را به خود جذب نمی­کند. چگالی بالای پشم سنگ و همینطور روغن اضافه شده به فیبرها حین دوران، آن را در مقابل نفوذ رطوبت مقاوم می­کند. برای نمایش خاصیت ضد آب پشم سنگ، آب را مستقیما روی سطح آن می­ریزند. جذبی اتفاق نمی­افتد.

آب روی آن جاری شده و به پایین می­ریزد. در آزمایش متدوال دیگری، کارگری مشعل را به سمت پشم سنگ گرفته و پشم سنگ دچار حریق نمی­شود. بخاطر خواص طبیعی خود، پشم سنگ تا دمای 1200 درجه سلسیوس را تحمل می­کند. حتی سمت دیگر آن را می­توان لمس کرد. بعد از سپری کردن آزمایش­های مختلف کنترل کیفیت، عایق به سمت خط بسته بندی می­رود. رول بسته­بندی پلاستیکی توسط گیره­هایی کشیده شده و تیغه هایی داغی یک طرف آن را برای ساخت محفظه­ای باز بریده و می­بندند.

انگشت­های مکانیکی سمت دیگر آن را بالا نگه می­دارند، و دستگاهی آن را به سمت محفظه فلزی سر می­دهد. بسته فشرده­ عایق به سمت محفظه هل داده می­شود. محفظه منبسط شده و عایق درون کیسه قرار می­گیرد. محفظه دوباره جمع شده و فرآیند تکرار می­گردد. دستگاهی به کمک گرما قسمت باز کیسه را می­بندد. از توده سنگ بازالت و خاکستر  فولاد بازیافتی تا کیسه­ای پر از عایق، مسیر طولانی و پیچیده­ای طی شده است.

عایق پشم سنگ راکوول، چطور ساخته می شود
 

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *