عایق پشم سنگ روکسول (Roxul) همانند عایق های مارک Comfortbatt و Safe ‘n’ Sound ارتجاعی تر از لایه های فایبرگلاس هستند. این عایق ها شکل اصلی خود را بهتر حفظ می کنند و درعین حال امکان تراکم بیشتر بین ستون های دیواری، تیرهای کف یا سایر قطعات ساختاری را فراهم می نمایند. این عایق ها را می توان با یک چاقوی ارّه ای برش داده و مرتب کرد، که این کار امکان برش دادن شکلهای دقیق و ظریف با اندازۀ مناسب برای دور جعبه های الکتریکی، لوله ها، دودکش ها یا اشکال خاص را فراهم می نماید. هنگامی که عایق ها را با دقت به اندازۀ تأسیسات برش می دهید، فضای خالی کمتر (و کوچکتری) ایجاد می کنید که بعداً باید آنها را با فوم یا درزگیر بپوشانید.

در اینجا ویدیویی از تولید روکسول و مایک هولمز را می بینید. می توانید همۀ مزایایی را که ذکر می کنند در این ویدیو ببینید. اما چیزی که می خواهم توجه شما را به آن جلب کنم سهولت برش دهی و نصب عایق های روکسول است.

عایق ها محکم و بدون هیچگونه بست یا تجهیزات دیگری بین ستونهای دیوار نصب می شوند و می توانید آنها را به آسانی و به دقت به اندازۀ موردنظر برش دهید.

آخرین امتیاز:

اگر تا به حال عایق فایبرگلاس نصب کرده باشید می دانید که باید به این صورت، همانند تصویر، لباس بپوشید.

گرچه من هنوز هم لباس آستین بلند و دستکش می پوشم، اما نصب روکسول اصلاً به اندازۀ فایبرگلاس حساسیت زا نیست.

ارزش سقف های آکوستیک پشم سنگ

در حال حاضر یکی از مواد و مصالح ساختمانی طبیعی اثبات شده در سقف ها بکار می رود و سطوح صاف و تمیز با خاصیت آکوستیک با عملکرد بالا ایجاد می کند.

اهداف یادگیری:

  1. ایجاد تمایز بین خواص قطعات سقف کاذب پشم سنگ از جنس مواد طبیعی و سایر مصالح آکوستیک مربوط به سقف.
  2. تحلیل و بررسی اصول طراحی داخلی آکوستیک و ارتباط آنها با ساختمانهای سبز و طراحی پایدار.
  3. ارزیابی کیفیت های متعدد سقفهای پشم سنگ آکوستیک که می توانند در ایجاد طرح های ساختمانی پایدار و سبز سهم داشته باشند.
  4. شناسایی و مشخص کردن نیازهای آکوستیک برنامه های طراحی مختلف و ویژگیهایی که باید جستجو شوند، از جمله سهم آنها در دریافت گواهی ساختمان سبز.  

سقفهای معلق آکوستیک در بسیاری از انواع ساختمان معمول هستند. از دهۀ 1950، این نوع سقف­ها به خاطر قابلیت پوشش دهی خود و درعین حال همچنان قابل دسترس بودن برای مجرای هواکش، سیمهای برق، لوله کشی ­ها، کابلهای تلفن، خطوط امنیتی و سایر اجزای ساختمانهای تجاری، همواره گزینۀ طراحی مورد انتخاب بوده اند.

در این سیستم­های سقف کاذبِ بهم متصل یک شبکۀ فلزی متشکل از تیرهای متقاطع و میله­های اصلی در اندازه پروفایل های مختلف بکار می رود. در آن شبکه، قطعات آکوستیک مختلف ویژگیهای صوتی و زیبایی موردنظر برای یک فضای خاص را ایجاد می­کنند. گرچه معماران اغلب مصالح سنتی نظیر فیبر معدنی یا فایبرگلاس را برای آن قطعات سقف درنظر می­گیرند، اما گزینه دیگری هم وجود دارد که در آن قطعات سقف از جنس پشم سنگ طبیعی ساخته می شوند. این محصول ویژگیهای قابل توجهی در استحکام، آکوستیک و پایداری دارد.

بررسی اجمالی: قطعات سقف کاذب از جنس پشم سنگ

ایدۀ تولید پشم سنگ ریشه در فورانهای آتشفشانی در جزایر هاوایی دارد. ساکنان بومی اولیه در این جزایر به دنبال وقوع این فورانهای آتشفشانی رشته های سنگ پشم مانندی را بر روی زمین پیدا کردند و آن را به موهای الهه­شان، پله، نسبت دادند. زمین شناسان امروزی، این سنگها را به­عنوان سنگهای بازالت آذرین، فراوانترین بستر سنگی زمین، شناسایی کرده اند. بدین ترتیب مشخص شده که این پشم سنگ طبیعی بر­اثر خنک شدن سریع گُدازه­های آتشفشانی در کف دریا شکل گرفته اند که لایه های نازک سنگ را ایجاد می کنند. این لایه ها به طور تصادفی شعله ور می شوند و طرح و نقش های غیرجهت داری را بوجود می آورند که ویژگیهای با ارزش و منحصر بفردی از نظر استحکام و پایداری ایجاد می کنند. پی بردن به میزان ارزش این پشم سنگ سبب شده تولیدکنندگان همین فرآیند را برای ایجاد محصولات ساختمانی از پشم سنگ مصنوعی شبیه سازی و تقلید کنند.

فرآیند تولید

پشم سنگ، به عنوان یک محصول، ویژگیهای سنگ و مشخصه های محصولات ساختمانی فیبری را آمیخته با هم در خود دارد. فرآیند تولید پشم سنگ مبتنی بر استفاده از سنگ بازالت معدنیِ طبیعی برای ساخت فیبرهای طبیعی بدون استفاده از عامل دمیدن است. به علاوه، تعدادی از مواد بازیافتیِ ثانوی دیگر (مثلاً خاکستر لجن فاضلاب حاصل از عمل آوری فاضلاب یا بقایای فرآیندهای صنایع فلزی) برای افزودن به خواص کلی محصول نهایی بکار می روند.

عکس گرفته شده از ROCKFON

پانل های سقف کاذب از جنس پشم سنگ جایگزینی اثبات شده برای بسیاری از فضاهای ساختمانی متفاوت و مهیج هستند.

عکس گرفته شده از ROCKFON

پشم سنگ از سنگ بازالت آتشفشانی طبیعی به اضافۀ محصولات بازیافتی ثانوی و مواد بازیافت شده در حین تولید ساخته می شود.

فرآیند تولید معمول برای پشم سنگ با ذوب سنگ بازالت آتشفشانی در دمای F °2732 (C °1500) آغاز می شود. سنگ، مواد ثانوی و کُک بطور خودکار از بالای کورۀ کوپل تغذیه می شوند. مایع مذاب از پایین کوره خارج می شود و به داخل یک دستگاه ریسندگی می ریزد، جایی که در آن پشم سنگ به معنای واقعی کلمه بافته می شود. مقادیر جزئی از چسب آلی و روغن برای چسباندن پشم سنگها بهم و افزایش خاصیت ضدّ آب به آن اضافه می شود. سپس پشم روی یک تسمه نقاله جمع می شود، بنابراین ساختار و تراکم آن براساس کاربرد نهایی آن به صورت یک محصول قالبی سفت و سخت یا یک محصول عایق نمدی قابل تنظیم است. در هر دو راه، فیبرهای پشم غیرجهت دار می مانند که این ویژگی برای دستیابی به بسیاری از ویژگیهای عملکردی مطلوب حائز اهمیت است.

قطعات سقف کاذب ساخته شده از پشم سنگ دارای هستۀ پشم سنگی آکوستیک غیرجهت دار هستند که با لایه ای از پشم معدنی پوشانده شده و سپس با رنگ آبی نرم پرداخت می شود و سطحی با قابلیت پاک شوندگی راحت بوجود می آورد.

علاوه بر پانلهای سقف کاذب آکوستیک، ترکیب منحصر بفرد خواص حرارتی، آتش و خواص صوتی در پشم سنگ آن را برای عایق بادی یا نمدی در حفره های دیوار، عایق تخته ای برای تأسیسات نصب شده روی بام و قطعات عایق پیش ساخته برای قطعات لولۀ روکش دار و تخته های دیوار مناسب می سازد.

پس از اینکه پشم سنگ به شکل پانلهای سخت تری درآمد، داخل یک کورۀ پخت قرار داده می شود که در آنجا خواص نهایی در عمل آوری چسب حبس می شوند. روکش نهایی پانل های سقف به کاربرد یک پشم معدنی و رنگ برپایۀ اب بستگی دارد که بر روی پشم سنگ کشیده می شوند تا ظاهر موردنظر را ایجاد کنند.

توجه داشته باشید که پشم سنگ به طور طبیعی متخلخل و جاذب صدا است، و نیازی به ایجاد شکاف یا منافذ در آن برای بهبود کیفیت صدا نیست. این یعنی ممکن است سطح آن یکپارچه تر و صاف تر از بسیاری از قطعات سقف کاذب از جنس فیبر معدنی به نظر برسد. سپس پانل های روکش دار نهایی تحت قالب بندی اره ای قرار می گیرند، و در آنجا به صورت قطعاتی با اندازه های مشخص بریده می شوند و توسط تجهیزات پروفیل لبه، برشِ نهایی لبۀ آنها شکل داده می شود. در موارد خاص، پانل ها را می توان به سمت فرآیندهای روکش کاری سفارشی خاص یا تجهیزات خارج از خط برای عمل آوری ویژه هدایت کرد. پس از تکمیل مراحل، سپس قطعات پرداخت شده جمع آوری و برای ارسال بسته بندی می شوند. از دیدگاه محیط زیستی، گارهای حاصل از فرآیند تولید که از کوره، محفظه ریسندگی و کوره پخت خارج می شوند معمولاً پیش از ورود به دودکش در فیلترها و قسمتهای بعد از مشعل تمیز می شوند و به  این ترتیب انجام عملیاتی نسبتاً تمیز را تضمین می کنند. بعلاوه، ضایعاتی که ناگزیر در طول تولید بوجود آمده دوباره گرفته شده و بکار می رود زیرا هم بطور کامل قابل بازیابی و هم مادۀ خام باارزشی هست.

خواص قطعات سقف کاذب پشم سنگ

قطعات سقف کاذب آکوستیک پشم سنگی پس از تکمیل شدن بطورکلی دارای تراکم بالاتر از قطعات سقف کاذب فایبرگلاس هستند، و این تراکم سبب سخت تر و بادوام تر شدن انها می شود. به علاوه، پشم سنگ خواص برتر دیگری درمقایسه با سایر گزینه های قطعات سقف آکوستیک دارد، که به شرح زیر خلاصه می شوند:

مشخصات سوزش سطح. UL 723 (ASTME84) / CAN/ ULC S102 یک روش تست استاندارد برای مشخصه های سوزش سطح مصالح ساختمانی ویژه است. این تست برای تعیین مشخصه های نسبی سوختن سطح مصالح تحت شرایط آزمایشی خاص درنظر گرفته شده است. نتایج این تست به لحاظ شاخص پخش شعله (FSI) و شاخص انتشار دود (SDI) بیان می شوند. بسیاری از کاربردهای تجاری نیاز به شاخص FSI معادل 25 یا کمتر و شاخص SDI معادل 50 یا کمتر دارند. محصولاتی با برچسب “FHC 25/50” (دسته بندی خطر آتش سوزی 50/25) یا «دسته الف» (ASTM E1264) این الزامات را برطرف می کنند. اکثر پانلهای سقف پشم سنگ در آمریکای شمالی به دلیل ساختار غیرقابل اشتعالشان ازنظر الزامات موقع آتش سوزی بهتر عمل می کنند.

ثبات ابعادی. این اصطلاح بطورکلی به عنوان قابلیت مصالح در حفظ شکل اولیۀ خود هنگام قرارگرفتن تحت فشار نیروهای خارجی نظیر تغییر درجۀ دما، فشار جوی، مقدار رطوبت و/ یا اندازۀ فشارهای بیرونی تعریف می شود. ویژگیهای موجود در پشم سنگ تولید شده در طول زمان تغییر نمی کند، به ویژه خاصیت منحصربفرد انبساط یا انقباض هنگام قرارگرفتن در معرض تغییر شرایط سرما یا گرما. چنین چیزی معمولاً با استفاده از آزمایش ASTM C356 برای انبساط حرارتی بکار می رود.  در مورد قطعات سقف کاذب، این یعنی فضای تنگ تر در شبکه و خطاهای مجاز را می توان در طول زمان بدون نگرانی دربارۀ بادکردن یا کوچک شدن قطعۀ سقف کاذب حفظ کرد.

مقاومت در برابر رطوبت. رطوبت می تواند سبب تضعیف ساختار مصالح سقف خاص و شکم دادن یا گود افتادن آنها شود. در موارد استثنایی این قطعات حتی ممکن است از توری مشبک بیرون بیفتند. چنین چیزی اغلب در ساختمانهای در حال ساخت رخ می دهد که ساختمان هنوز کاملآً درزگیری نشده یا مصالح هنوز خشک نشده اند.

به علاوه، مقادیر رطوبت به طور طبیعی  در اتاق­های مرطوب نظیر آشپزخانه و فضاهای بهداشتی خانه بالا است، جاهایی که ممکن است مشکلات مرتبط با رطوبت رخ دهد. پشم سنگ ماده­ای آب­گریز است، یعنی آب را جذب نمی­کند و تحت تأثیر رطوبت قرار نمی­گیرد. به معنای دقیق کلمه، پانل­های سقف پشم سنگی در برابر حداکثر تا 100% رطوبت نسبی پایدار هستند. این یعنی پانل­های سقف کاذب پشم سنگ را می­توان در مراحل اولیه­ی ساخت (هنگامی که پنجره­ها هنوز کاملاً درزگیری نشده­اند) بدون هیچ­گونه احتمال شکم دادن نصب کرد.

تصویر ROCKFON

پشم سنگ نسبت به اکثر مصالح ساختمانی دیگر هنگام قرار گرفتن در معرض حرارت بالا یا آتش دوام بیش­تری دارد.

مقاومت در برابر کپک و سفیدک. پشم سنگ دافع آب است و هیج ارزش غذایی ندارد. بنابراین، پانل­های سقف پشم سنگی مانع رشد کپک و باکتری­ها بنابر ساختار ذاتی خود می­شوند. در ساختمان­های مراکز بهداشتی، همچنین دیده شده که این پانل­ها منبع تغذیه­ای برای سایر میکروارگانیسم­های مضر نیستند.

مقاومت در برابر ضربه. مناطق پرکاربرد می­توانند سایش و پارگی در مصالح ساختمانی در اثر سنگینی به وجود آورند و در نتیجه نیاز به پانل­های سقف مقاوم در برابر ضربه دارند. این امر معمولاً در محیط­هایی مانند مدارس و باشگاه­ها صدق می­کند، که سقف­های این محل­ها باید قادر به تحمل شرایط سخت­تر از حد معمول و دسترسی دائمی باشند. پانل­های سقف پشم سنگی محکم و خاصی برای رفع این نیاز وجود دارند. همه­ی این ویژگی­ها در طراحی ساختمان­ها حائز اهمیت­اند. با این وجود، بُعد مهم دیگری نیز وجود دارد، که عمیقاً مورد بررسی قرار خواهیم داد، یعنی عملکرد صوتی سقف­ها.

آکوستیک: اصول طراحی سقف­ها

اهمیت خواص صوتی به گونه­ای است که آکوستیک ضعیف می­تواند بر سلامت و رفاه انسان تأثیر بگذارد. بنابر نظر مؤسسه ملی ایمنی و بهداشت شغلی(NIOSH)، مقادیر بالای سر و صدا در محیط یک اتاق یا فضا با افزایش سطح استرس کلی بر سلامت فرد تأثیر دارد. بعلاوه، آن­ها دریافتند که قرار گرفتن دائمی در معرض سر و صدا سبب سازگاری فرد با این شرایط و «عادت کردن به آن» نمی­شود، بلکه اثرات آن بدتر می­شود.

عکس از ROCKFON

محیط­های داخلی که مستعد ایجاد سر و صدا هستند باید به شرایط آکوستیک به عنوان یکی از مسائل مربوط به سلامت و رفاه انسانی بپردازند.

سازمان بهداشت جهانی(WHO) (آدرس سایت) اشاره کرده که «سر و صدا با ایجاد مشکلات کوتاه مدت و دراز مدت برای سلامتی، سلامت انسان را به شدت به خطر می­اندازد. سر و صدا در فعالیت­های روزانه­ی افراد در مدرسه، محل کار، خانه و در اوقات فراغت تداخل ایجاد می­کند. سر و صدا می­تواند مزاحم خواب شود، اثرات قلبی عروقی و روانشناسی داشته باشد، مانع عملکرد در مدرسه و محل کار شود و واکنش­های ناراحت و تغییراتی در رفتار اجتماعی به وجود آورد. ثابت شده که حداکثر میزان سر و صدا و شلوغی و سطح بالایی از صدا به مرور زمان سبب آسیب رسیدن به سلامتی افراد می­شود. بنابراین، توجه به مسائل صوتی برای همه­ی محیط­ها از کارخانه­ها تا مهد کودک­ها، بعنوان یکی از مسائل سلامتی کاربران آن محیط­ها حائز اهمیت است.

صدا بر حسب دسی­بل فشار اندازه­گیری می­شود که میزان بلند بودن آن در یک اتاق را نشان می­دهد. میزان واقعی صدا در هر اتاق خاص به قدرت منبع صدا بستگی دارد و به قابلیت اتاق یا فضا در کمک به کنترل آن صدا. منابع صدا می­توانند مطلوب باشند مثلاً صدای فردی در حال صحبت یا صدای نواختن موسیقی اما ممکن است نامطلوب هم باشند چنانچه انعکاس ناخوشایند صدا یا صدای پس زمینه ایجاد شود. از آن­جایی که صدا از یک منبع منتشر شود و در همه­ی جهات در فضا پخش شود، نحوه­ی عملکرد آن در اتاق تابعی از اشیا پیش روی آن خواهدبود. چنانچه سطوح منعکس کننده­ی صدای زیادی وجود داشته باشند، در این صورت اِکو و بازتاب صدا قابل توجه خواهد بود. در صورت وجود سطوح جاذب صدای زیاد، صدا از بین می­رود و اِکوها کاهش می­یابند. اندازه و شکل اتاق نیز هنگام پخش شدن صدا در اتاق نقش دارند و اثرات بیش­تری ایجاد می­کنند.

صدا در هوا لزوماً در یک اتاق نمی­ماند – به راحتی می­تواند از منافذ عبور کند، از سقف منتقل شد و مانند آن. در این صورت، قابلیت عایق ماندن یک فضا در برابر صدای ناخواسته حائز اهمیت است. سر و صدای پس زمینه که وارد یک اتاق می­شود می­تواند با صداهای خوشایند تداخل ایجاد کند و در نتیجه سر و صدای ناخواسته ایجاد کند. در همین راستا، صدای مطلوب ایجاد شده در فضایی معین ممکن است پس از عبور و رسیدن به فضاهای دیگر به سر و صدای ناخواسته تبدیل شود. در نتیجه، طراحی مناسب اتاق­ها برای نگه­داشتن صدا در حد مطلوب و پیش­گیری از عبور آن به جاهایی که مورد نظر نیست، بسیار مهم است.

یکی از معیارهای عملکرد صوتی مناسب «تشخیص گفتار» است که صرفاً به عنوان میزان خوب شنیده و درک شدن گفتار در یک اتاق تعریف می­شود. عوامل زیادی بر تشخیص گفتار تأثیر دارند. این عوامل عبارتند از قدرت سیگنال گفتار، جهت منبع صدا، میزان صدای پس زمینه، زمان بازتاب(RT) صدا در اتاق و شکل اتاق. زمان بازتاب مناسب شنونده را قادر به شنیدن و درک اولین کلمه می­سازد و سبب می­شود صدا پیش از رسیدن صدای کلمه­ی بعد به شنونده، از بین برود.

زمان­های بازتاب طولانی­تر می­توانند سبب تضعیف تشخیص گفتار شوند زیرا صدای کلمات روی هم می­افتد و کلمات با صداهای درهم و برقراری ارتباط شفاهی ضعیف فراهم می­کند. فضاهای آموزشی، نظیر کلاس­های درس، با زمان بازتاب کوتاه – کمتر از 6/0 ثانیه بهترین حالت را دارند که وضوح و تشخیص گفتار بالا تضمین شود. سالن­های اجتماعات، تئاتر و سایر فضاهای موسیقی معمولاً از زمان بازتاب طولانی‌تر بهره می‌برند، معمولاً بیش‌تر از ۱/۲ ثانیه. علاوه بر زمان بازتاب، اگر صدای مطلوب در سر و صدای پس زمینه غرق شود، شنونده در درک آن‌چه گفته می‌شود با مشکل مواجه خواهد شد. واکنش طبیعی در این شرایط بلندتر صحبت کردن است، که سبب بازتاب بیش‌تر و کاهش تشخیص گفتار می‌شود.

با تشخیص اهمیت طراحی صوتی مناسب به ویژه در مدارس، استاندارد S12.60 ANSI «معیارهای عملکرد صوتی، الزامات طراحی و دستورالعمل‌های مربوط به مدارس» ایجاد شده است. این استاندارد ملی به عنوان مبنایی برای تشخیص (تعیین) مقادیر عملکرد صوتی مورد قبول در مدارس از جمله RT مناسب و آستانه‌ی تشخیص گفتار بکار می‌رود. قطعات سقف کاذب پشم سنگی را می‌توان به عنوان بخشی از یک طراحی آکوستیک کلی برای کار با اصول صدا و اثبات سازگاری با استاندارد ANSI بکار برد. 

عایق پشم سنگ روکسول
 

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *