در این مقاله

عایق­کاری صوتی

ساخت دیوار صدا

ساخت سقف و کف

در هنگام ساخت یا بازسازی بنا از تکینیک­های عایق­کاری صوتی استفاده کنید. این روش­ها شامل بسته­های عایق، روش­های ساخت و … است.

همانطور که در بخش 8 رازهای عایق­کاری صوتی برای داشتن خانه­ای ساکت­تر گفته شد، شما می­توانید از روش­های مختلف عایق­کاری صوتی برای کاهش نویز داخل خانه استفاده کنید. این مقاله به بیان روش­های قابل استفاده بعد از ساخت خانه می­پردازد. در ادامه به بهترین روش­های عایق­کاری صوتی که در طول ساخت می­توان بکار گرفت می­پردازیم.

موقعی که از عایق­کاری صوتی حرف می­زنیم، باید روشن کرد که ما سعی در عدم نفوذ نویز یا صدا، برای مثال از سیستم صوتی خانه همسایه، به خانه و اتاق خود داریم، یا هدف ما بهبود کیفیت صدا (یا کاهش نویز) در فضایی، مثل سینما یا استودیوی ظبط خانگی است.

مصالح عایق صدا و موانع صوتی

مانع عبور نویز از دیوارها و سقف­ها از محیطی به محیط دیگر می­شوند. موانع صوتی معمولا سخت، سنگین، ضخیم، یا در بعضی موارد مصالحی انعطاف­پذیرند که نویز را بازتاب می­دهند. معمولا آنها را در دیوارها، سقف­ها، کف­ها و دیوارها نصب می­کنند تا مانع از ورود نویز به داخل اتاق گردند.

روش­ها و مصالح جذب صدا

مانع از پخش صدا در اتاق شده و باعث بهبود کیفیت آن می­گردند. مصالح جاذب صدا معمولا متخلخل، سبک و نرم بوده و پنل­های فومی مدل­های آشنایی هستند. چون معمولا در سطوح به عنوان پوشش نهایی استفاده می­شوند، در رنگ­ها و مدل­های مختلفی موجودند.

آشنایی با نرخ­های صدا

قدرت یک ماده در دفع صدا به کمک نرخ کلاس انتقال صدا (STC) اندازه­گیری می­شود، در حالی که نرخ جذب صدا با ضریب کاهش نویز (NRC) و متوسط جذب صدا (SAA) مشخص می­شود. در هر دو حالت، هر چه این نرخ بیشتر باشد، محصول در عایق­کاری موثرتر عمل می­کند.

در یک مقایسه استاندارد، دیوار «کاغذی نازک» داخلی خانه با تیرهای چوبی 2 در 4  و دیوار پیش ساخته 2/1 اینچی در هر دو طرف خود بسته به نحوه ساخت و دارا بودن عایق فایبرگلاس، ضریب STC بین 15 تا 33 دارد. دیوارهای پارتیشن در بسیاری از آپارتمان­ها با قاب­های چوبی 2 در 4 بسته به لایه­های دیوار پیش ساخته و عایق­کاری، معمولا ضریب STC بین 40 تا بالای 60 دارد.

عایق­کاری صوتی

در طول ساخت یا بازسازی خانه، روشی موثر و اقتصادی جهت بهبود عملکرد عایق­کاری صوتی دیوارها و سقف قرار دادن پتوها یا بسته­های عایق بین تیرهای چوبی یا الوارهاست. این مصالح صدایی که براحتی از میان بسته­های هوای بین چارچوب دیوار عبور می­کند را جذب می­کند.

تولید کنندگان بزرگ عایق مثل سرتین تید، جانز منویل، ناوف فایبرگلاس و اوونز کرنینگ، بسته­های با ضخامت 2/1 3 اینچی پشم سنگ یا فایبرگلاس را به همین منظور به بازار عرضه می­کنند. این عایق­ها در جذب صدایی که از هوا عبور می­کند بسیار موثرند. برای اینکه بسته­های آکوستیک به خوبی بین الوارهای چوب قرار گیرند، این مصالح به عرض 2/1 14 اینچ و 2/1 22 اینچ  و به ضخامت 2/1 3 اینچ طراحی شده­اند. بیشتر آنها مثل بسته­های عایق R-11 و R-13 هستند.

بسته­های با پوشش کاغذ کرافت راحت­ترین و بهترین گزینه برای حمل و نصب در محل هستند (نیاز به مانع بخار در دیوارهای داخلی نیست). این مصالح می­بایست در قاب­ها محکم شده، و به راحتی دور لوله­ها، جعبه­های الکتریکی، سیم­ها و داکت­های گرمایی با کمترین فضای خالی باقیمانده نصب شوند.

اگر حتی قسمت کوچکی از دیوار یا سقف بدون عایق باشد عملکرد آن در عایق­کاری صدا به طور چشمگیری کاهش می­یابد. بسته­ها را می­توان به کمک اصطکاک در محفظه­های خالی قرار داد،؛ در صورت نیاز به نگهدارنده موقت، می­توان دو یا سه نوار دیوار پیش­ساخته را به صورت افقی به تیرهای چوبی منگنه کرد. در سقف­ها، بسته­ها را می­بایست درست در قسمت پشت مصالح سقف نصب کرد.

ساخت دیوار صوتی

بهبود عملکرد دیوارها و سقف­ها در عایق­کاری صوتی به STC بالاتر نیازمند اقداماتی اضافی حین ساخت دیوار است. در ادامه به بعضی موارد می­پردازیم:

تیرهای چارچوب فلزی

استفاده از چارچوب­های فلزی در ساخت دیوار موثر است؛ همان دیوار که با تیرهای فلزی 2/1 2 اینچی شاخته شده، دارای نرخ STC برابر 45 است

دو لایه دیوار پیش­شاخته

روش دیگر برای بدست آوردن عملکردی بهتر بکارگیری لایه دومی از دیوار گچی 2/1 اینچی در یک سمت دیوار است. این کار با سنگین­تر کردن سطح، دیوار را در برابر ارتعاش و انتقال موج­های صوتی مقاوم­تر می­کند. اضافه کردن این لایه به یک سمت از دیوار عایق نرخ STC را تا 40 بالا می­برد؛ افزودن آن به هر دو طرف این میزان را تا 45 افزایش می­دهد.

سیستم­های ایزوله صدا

روشی موثرتر برای ساخت دیوار داخلی سوار کردن دیوار گچی 2/1 اینچی روی کانال­های انعطاف­پذیر مخصوص یا گیره­هایی در امتداد دیوار است. این کانالها یا گیره­ها با جذب صدا مانع عبور آن از تیرهای چارچوب  شده و در نتیجه نرخ STC را تا 46 بالا می­برند. معمولا دیوار پیش­ساخته به فلانج­هایی رو کانال پیج می­شود، نه به تیرهای چارچوب. ترکیب عایق، دیوار سوار شده روی کانال و دیوار گچی دو لایه 2/1 اینچی نرخ STC را تا مقدار عالی 52 افزایش می­دهد.

این ویدیو نحوه نصب دیوار پیش­ساخته روی سیستم عایق صدای گیره­ای سرتین تید را نمایش می­دهد:

تیرهای چوبی دیوارهای متناوب

دیواری با تیرهای چوبی متناوب تقریبا در همان دسته قرار می­گیرد. با اینکه نیاز به نیروی کار بیشتر و مصالح بیشتری برای قاب دیوار است، دیواری با تیرهای 2 در 4، که صفحاتی به طور متناوب و به شکل 2 در 6 در بالا و پایین آن قرار گرفته­اند و دو عایق فایبرگلاس نیز در آن به کار رفته است، نرخ STC در حدود 50 دارد. چون هر کدام از سطوح دیوار به چارچوب­های مستقلی بسته شده­اند، صدا قادر به انتقال از سطحی به سطح دیگر نمی­باشد.

مانعی در برابر آتش

موانع آتش درجاهایی که ایمنی و قوانین اجازه بدهند را حذف کنید؛ این بلوک­های کوتاه، که بصورت افقی بین چارچوب­های دیوار نصب شده­اند براحتی صدا را از بخشی به بخش دیگر انتقال می­دهند. اگر به انجام این کار می­اندیشید، حتما با دپارتمان ساخت و ساز محل زندگی خود مشورت نمایید.

موانعی که با وینیل پر شده­اند (MLV)

این موانع باعث افزایش چشمگیری در نرخ STC، در حدود 32 می­شوند. این محصولات که از شن­ها و نمک­های ارگانیک با چگالی بالا و همینطور ذرات فلزی ریز و با ضخامت 8/1 تا 4/1 اینچ ساخته شده­اند، به صورت ورق­هایی با ابعاد 4 در 8 فوت و رول­هایی به طول 4.5 تا 20 فوت فروخته می­شوند. وزن آنها در هر فوت مربع در حدود 2 پوند است.

ویدیویی که در ادامه نشان داده می­شود طریقه نصب آکوستیبلاک که یکی از سیستم­های در دسترس MLV است را نشان می­دهد.

توجه: قسمت پشتی بعضی از سیستم­ها برای نصب آسان چسبکاری شده­ است.

ساخت سقف و کف

ساخت کف و سقفی که نرخ STC برابر 53 دارد با سوارکردن دیوار پیش­ساخته گچی 2/1 اینچی در کانال­های انعطاف­پذیر متصل به تیرهای 2 در 10 سقفی با بسته­های عایق به ضخامت 2/1 3 اینچ بین تیرها امکان پذیر است. در این حالت، کف بالا زیرساختی با تخته سه­لا، کف­پوشی از نئوپان، موکت و فرش دارد.

عایق کاری صوتی دیوارها و سقف ها
 

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *