برای اینکه سروصدای اتاق مجاور، چه اتاق شما در طبقه بالا باشد چه در قسمت همکف،  موجب مزاحمت نشود می­بایست ساختمان را به گونه­ای ساخت که مانع از انتقال صدا گردد. نیازی به دیوارهای بتنی بزرگ نیست. عایق­کاری به معنای توانایی کلی یک عضو از ساختمان یا کل سازه در تقلیل صدای عبوری از خود می­باشد. دو نمونه از عایق­کاری صوتی شامل عایق­کاری صوتی توسط هوا و عایق­کاری صوتی در اثر برخورد است.

عایق­کاری اتاق به اتاق

در بسیاری موارد برای دستیابی به حداکثر انعطاف­پذیری سقف کاذب پیوسته انتخاب می­شود. با این حال این سازه­ها در مقایسه با سازه­هایی که در آن پارتیشن­ها امکان نفوذ در سقف کاذب یا رسیدن به زیر سقف را دارند، عایق صوتی ضعیف­تری می­باشند.

اگر پارتیشن­ها به سقف سازه نرسند مسیری افقی برای عبور صدا در قسمت خالی بالای سقف کاذب ایجاد می­شود. به همین دلیل، سقف­های آکوستیک مرسوم عایق­های صوتی مناسبی نیستند. در این موارد سیستم­های سقفی آکوستیک مخصوصی که خواص عایق­کاری صوتی مرسوم را دارند نیاز هستند.

هنگام تخمین عایقکاری صوتی به کمک هوا:

  • کل سازه را در نظر بگیرید
  • به خاطر داشته باشید در محل کار مقادیر کمتر از آزمایشگاه هستند

مقادیر آزمایشگاه/مقادیر محل کار

در هنگام کار در محل،  تخمین زده می­شود عایقکاری اتاق به اتاق ( ) به ترتیب 5 تا 8 دسیبل پایین­تر از کمترین مقدار در آزمایشگاه برای سقف کاذب و پارتیشن است. این پدیده به این دلیل است که اثر متقابل میان سقف کاذب و پارتیشن به طور قابل توجهی عایق­کاری صوتی را کاهش می­دهد. همینطور ممکن است انتقال از گوشه­ها رخ دهد و برخی جزئیات نصب عالی نباشد.

مقادیر عایق­کاری صوتی اتاق به اتاق

مقادیر آزمایشگاهی  بنا به ISO-10484 و ارزیابی ISO717-1

پنل با ابعاد 600*1200 مقادیر تقریبا 1 تا 2 دسیبل بزرگتر می­دهد.

محصول و ابعاد آن
ترکیب دو تایی A، 600*600mm 43db
ترکیب دو تایی E، 600*600mm 39db
ترکیب تکی A، 600*600mm 43db
ترکیب تکی Ds، 600*600mm 41db
مستر A، 1200*600mm 28db
مستر E، 1200*1200mm 29db
مستر Ds، 600*600mm 31db

مقادیر محل کار 5 الی 8 دسیبل کمتر از مقادیر آزمایشگاه است.

بهبود مقادیر آزمایشگاهی  با افزودن ترکیب مانع یا ترکیب XR

محصول  
ترکیب تکی/دوتایی+مانع 40*1 +4
ترکیب تکی/دوتایی+مانع 40*2 +8
ترکیب تکی/دوتایی+XR 1200*2 +3
ترکیب تکی/دوتایی+XR 100% +6

شکل: مسیرهای مختلف انتقال میان اتاق­ها

پیشنهادها

جهت حفظ حریم خصوصی پیشنهاد ما بر این است که عایق­کاری صدا بین اتاق­های مجاور در ادارات عادی برابر با=35db    باشد. این موضوع نیازمند سقف کاذب با مقدار آزمایشگاهی  است.

راه حل کلی ترکیب سقف کاذب عایق صدا با پارتیشن­هایی است که دست کم دارای مقادیر یکسان عایق­صدا در آزمایشگاه هستند. سایر مسیرهای انتقال، برای مثال سیستم­های تهویه، می بایست ارزش بهتری در عایق­کاری صوتی داشته باشند. مقادیر بکار رفته در سقف­های کاذب و پارتیشن­ها می­بایست احتمال نصب تجهیزات اضافی مثل روشنایی و واحدهای تهویه و درها و پنجره­ها را به حساب بیاورند. جلوگیری از نشتی­های حاصل از نقاط اتصال بین دیوارهای جداکننده و کناره­های سطوح که به خوبی درزگیری نشده­اند، سینی­های کابل پیوسته یا کناره­های باز اجزاء ساختمان بسیار مهم است.

عایق­کاری صوتی یک طرفه

نصب تجهیزاتی مثل لوله و سیستم داکت در فضای خالی بین سقف سازه و سقف کاذب، منجر به افزایش سروصدا می­گردد. در چنین مواردی، بکارگیری سیستم عایق­کاری صوتی سقف کاذب برای کاهش سطح صدا در اتاق زیر سقف به مقادیر قابل قبول مناسب است.

مقادیر عایق­کاری صوتی یکطرفه

مقدار آزمایشگاهی  بر مبنای ISO140-3 و ISO717-1

32db ترکیب دو تایی A
33db ترکیب دو تایی E
27db ترکیب تکی A
28db ترکیب تکی Ds

برای تعیین سطح صدای تولید شده توسط چشمه در یک فضای خالی، می­بایست طیف فرکانس عایق­صوتی سقف کاذب و منبع صدا را تعیین کرد.

عایق­کاری صوتی عمودی به کمک هوا

بوسیله سیستم سقف کاذب می­توان عایق­کاری صوتی ساختار کف به کمک هوا را بهبود بخشید. عایق­کاری صوتی به کمک هوا در هر دو حالت صدا از اتاق بالا و پایین موثر است. ساختار خاص کف همواره در بهبود عایق­کاری تاثیرگذار است.

مقادیر عایق­کاری صوتی عمودی به کمک هوا

بهبود مقادیر آزمایشگاهی  بر مبنای ISO11546 و ISO717-1

مستر 6-9db
ترکیب تکی/ترکیب دوتایی 7-11db
ترکیب تکی/ترکیب دوتایی+ترکیب XR 12-19db

بهبودها مرتبط با کف بتنی همگن با ضخامت معمولی (160 الی 200 میلیمتر) و موکت پلاستیکی است.

عایق­کاری صوتی در اثر برخورد

منظور از عایق­کاری صوتی در اثر برخورد کاهش صدای پای افرادی است که در حال راه رفتن روی کف اتاق هستند. این عایق­کاری توسط سطح صدای برخورد در اتاق زیرین مشخص می­شود. برای بهبود عایق­کاری صوتی ناشی از برخورد و کاهش سطح صدای برخورد، می­توان از سیستم سقف کاذب بهره برد. ساختار خاص کف همواره در بهبود عایق­کاری تاثیرگذار است.

مقادیر سطح صدای برخورد

بهبود مقادیر آزمایشگاهی  بر مبنای ISO140-8 و ISO717-2

مستر 4-7db
ترکیب تکی/ترکیب دوتایی 7-10db
ترکیب تکی/ترکیب دوتایی+ترکیب XR 11-14db

بهبودها مرتبط با کف بتنی همگن با ضخامت معمولی (160 الی 200 میلیمتر) و موکت پلاستیکی است.

عایق کاری صوتی چیست؟
 

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *