قابلیت نفوذ بخار در پشم سنگ تکنونیکول[1] بالاست، مواد غالبا رطوبت حاصل از بخارات تولید شده در اثر فعالیت­های انسان، را در خود نگه نمی­دارند. عایق حرارتی تقریبا همیشه به صورت خشک باقی می­ماند.

سازگاری اکولوژیکی

تکنونیکول به عنوان یکی از بزرگترین تولیدکنندگان پشم سنگ در اروپا، همواره محصولات و خدمات خود را با استفاده از تجهیزات مدرن و تکنولوژی­های سازگار با محیط زیست، بهبود می­بخشد. همه فرآورده­های تکنونیکول از استانداردهای زیست محیطی لازم برخوردار هستند و برای سلامت انسان و طبیعت کاملا بی­خطر هستند. این ویژگی­های برجسته مرهون چرخه کاملی از گواهینامه­های تاییدی است که هم انواع تاییدهای اجباری و هم انتخابی را دربردارند.

تجربه زیاد، تجهیزات مدرن، تکامل پیوسته تکنولوژی و نوآوری­های صورت گرفته توسط مرکز تحقیقات اختصاصی شرکت تکنونیکول، این شرکت را قادر ساخته است تا محصولات پشم سنگ با کیفیت برتر پایدار را تولید کند. محصولات پشم سنگ برپایه بازالت با خاصیت غیرقابل اشتعال تولیدی شرکت تکنونیکول، از قیمت رقابتی، کیفیت بی­نظیر و چندین مزیت عملیاتی متعدد برای برآوردن نیازمندی­های عایق­بندی برخوردار هستند.

عایق پشم سنگ راکوول[2]

پشم سنگ راکوول به دلیل دارا بودن مزایای چندگانه برای هر نوع پروژه ساخت منازل در ساخت خانه منتخب مجلهFine Homebuilding در سال 2018 مورد استفاده قرار گرفت.

15 آگوست، 2018

اسپانسر، راکوول

پشم سنگ، که با نام پشم معدنی نیز شناخته شده است، در اوایل دهه 1900 در جزیره هاوایی شناخته شده است، این ماده در اثر فعالیت آتش­فشانی به صورت طبیعی به وجود آمد. در حال حاضر راکوول پشم سنگ را از سنگهای بازالت طبیعی و خاکسترهای بازیافتی، که یک محصول جانبی در فرایند تولید فولا است، تولید می­کند. عایق تولیدی از مزایای بسیار مهمی برخوردار است. تعدادی از محصولات راکوول در ساخت خانه منتخب مجله Fine Homebuilding[3] سال 2018 مورد استفاده قرار گرفته است، چراکه پشم سنگ در هر نوع پروژه ساختمان سازی از مزایای چندگانه­ای برخوردار است.

برخی از این ویژگی­ها عبارتند از:

ایمنی – پشم سنگ یک ماده مقاوم به آتش است. مخلوط سنگ و خاکستر می­تواند دماهایی بالغ بر °F 215 را تحمل کند، بنابراین جلوی توسعه و گسترش آتش را گرفته و از انتشار گازهای سمی نیز جلوگیری می­کند. در حقیقت، عایق پشم سنگ راکوول جلوی گسترش آتش را می­گیرد.

دفع آب – عایق پشم سنگ علاوه بر ضدآتش بودن، در مقابل نفوذ آب نیز مقاوم است، این بدان معناست که برخلاف عایق­بندی­های سنتی، عایق راکوول در صورت وجود برخی منافذ و نشتی­ها در داخل دیوار، نشست نمی­کند. در نتیجه، عایق راکوول این اطمینان را ایچاد می­کند که مقدار R[4] در صورت وجود رطوبت کاهش پیدا نمی­کند. علاوه بر این به دلیل آنکه سنگ و خاکستر بی­اثر و واکنش­ناپذیر هستند، پشم سنگ محیط داخلی امن­تری را فراهم می­کند زیرا از رشد قارچ و کپک جلوگیری می­کند در نتیجه در جاهایی که میزان نشت آب جزئی است، اثری از این موارد دیده نخواهد شد.

سهولت نصب – نصب پشم سنگ راکوول به سادگی قابل انجام است. عایق را با استفاده از چاقوی برش نان یا هر نوع تیغه دندانه­دار دیگری می­توانید برش دهید. سپس قطعه بریده شده نیمه سخت را به درون مکان مورد نظر فشار دهید زیرا قطعه پشم سنگ دارای لبه­ای انعطاف­پذیر بوده و به راحتی در مکان مدنظر قالب می­شود.

مقرون به صرفه بودن به عنوان عایق حرارتی استثنایی، پشم سنگ به گرم ماندن درون خانه در زمستان و خنک­تر ماندن در تابستان کمک می­کند. اینها به معنای کاهش هزینه­های حرارت­دهی و تهویه مطبوع هوا نیز می­باشند. هنگامی که عایق پشم سنگ راکوول به نحو صحیحی نصب شود، مقدار صرفه­جویی در مصرف انرژی در اثر نصب این عایق به میزان 128 برابر بیشتر از میزان انرژی­ای است که در تولید، انتقال و دفع ضایعات این عایق صرف می­شود. عایق پشم سنگ در برنامه­های تخفیفی دولت می­تواند قابل کاربرد باشد.

جذب صوت –  جذب صوت در خانه­های امروزی، به ویژه پس از رواج سینماهای خانگی بسیار حائز اهمیت شده است. عایق راکوول جاذب صوت است، که همین ویژگی آن را برای نوسازی­هایی که شامل سینماهای خانگی هستند یا برای سایر قسمت­های منزل که تخفیف صوت در آنها مهم است، ایده­آل می­سازد.

راکوول، یکی از شرکت­های تابعه راکوول اینترنشنال در آمریکای شمالی، تولیدکننده برتر عایق پشم سنگ است. به مدت بیش از 25 سال، راکوول عایق پشم سنگ مورد استفاده در مصارف تجاری و مسکونی در سرتاسر آمریکای شمالی را تولید می­کرده است، مراکز تولیدی راکوول در حال حاضر در میسی­سیپی در ایالات متحده آمریکا، و در اونتاریو و بریتیش کلمبیا در کانادا واقع شده­اند، ضمن آنکه یک مرکز تولیدی دیگر آن نیز در ویرجینیای غربی در دست احداث است.


[1] TECHNONICOL

[2] Rockwool

[3] خانه منتخب مجله Fine Homebuilding به لحاظ انرژی، هوشمند است، دارای محیطی سالم است و ساختاری بادوام دارد. این مجله محلی برای آموزش طراحان و ساختمان­سازانی است که آرزوی ساخت خانه­هایی با عملکرد مطلوب و به لحاظ کیفی استثنائی را در سر می­پرورانند.

[4] R-value: مقدار مقاومت به جریان جریان حرارتی در یک ضخامت معین از یک ماده.

ویژگی های عملکردی پشم سنگ
 

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *