مهندسین این ماده را به عنوان روش بهتری برای ساخت و محافظت خانه­ها و فضاها تلقی می­کنند.

مصالحی در ساخت ساختمان­ها وجود دارد که ما هر روزه بدون اینکه متوجه باشیم از آنها استفاده می­کنیم. در میان آنها، و شاید مهمترین آن،  لایه پنهانی از عایق است که ما از ما برابر تغییرات دما در خارج از ساختمان محافظت می­کند. عایق به عنوان بخشی اساسی خصوصا در طراحی و ساخت ساختمان­های چوبی بوده، و از ما در برابر آلودگی­های صوتی محافظت کرده و مانعی مناسب جهت جلوگیری از گسترش آتش­سوزی و نفوذ آب به حساب می­آید. در گذشته فایبرگلاس ماده انتخابی جهت مصارف عایق­کاری بوده (ماده صورتی رنگی که شبیه پشمک سفت شده است)، اما امروزه معماران به پشم سنگ که جایگزینی موثرتر و مقرون به صرفه­تر است روی آورده­اند.

پشم سنگ که به نام پشم معدنی نیز شناخته می­شود، از سنگ بازالت طبیعی و خاکستر بازیافت شده (ماده معدنی حاصل از سنگ آهن ذوب شده) درست شده است. این ماده دارای ویژگی­های منحصربه­فردی مثل مقاومت در برابر کپک زدن، آتش و آب است  که آن را به مصالحی ارزشمند و پایدار تبدیل نموده است. همینطور زمانی که شعله­های آتش با آن برخورد می­کنند هیچ گازی سمی از آن متصاعد نمی­شود. علاوه بر این، پشم سنگ عایق حرارتی و صوتی بهتری نسبت به فایبرگلاس مرسوم است. این عایق ماده­ دفع کننده­ای موثر است که از فراوان­ترین مواد معدنی موجود روی زمین تشکیل گشته است.

شرکتی به طور اختصاصی پرچمدار مسیر عایق­کاری پشم سنگ است. راکوول که در انتاریو کانادا واقع است، نوآوری­ها در این زمینه را به پیش می­برد تا به سیستمی استاندارد در ساخت داخلی خانه­ها و ادارات تبدیل شود.

از نظر مقاومت در برابر آتش، پشم سنگ به طور موثری مانع از گسترش آتش درون دیوارهای ساختمان شده، و در هنگام وقوع چنین وضعیتی، حتی ثانیه­ها هم ارزشمند هستند. عایق­های پشم سنگ نسوز بوده و گرما را تا دمای 1177 درجه سانتیگراد تحمل می­کنند. از نظر خرابی ناشی از رطوبت، این ماده محیطی نامناسب برای رشد باکتری بوده، بنابراین کپک و پوسیدگی به سختی درون آن گسترش می­یابند، و بنابراین سهمی در ایجاد محیطی سالم­تر برای افراد داخل محیط داراست. پشم سنگ به همین دلایل که گفته شد، با گذشت زمان شکل خود را از دست نداده و شکم نمی­آورد. فشردگی فیبرهای پشم سنگ مانع از جریان هوا داخل آن گشته، و باعث کاهش انتقال صدا به میزان زیادی می­گردد.

فایده دیگر آن تاثیر بلند مدت عایق­کاری استثنائی پشم سنگ است. پشم سنگ با گرم نگه داشتن خانه در زمستان و خنک نگه داشتن آن در تابستان، باعث کاهش در هزینه­های سیستم تهویه شده، و در آینده­ای نه چندان دور منجر به تاثیر مناسب ساختمان روی محیط زیست می­گردد.

نیاز به مصالحی با مقاومت بیشتر در ساختمان­ها، توجه بیشتری را برای تامین کسانی که از مصالح پیش­ساخته در سرتاسر جهان استفاده می­کنند به خود جلب کرده است. عایق پشم سنگ، با خواص مفید و طبیعت اکولوژیک خود، به دلیل برخورداری از تمام ویژگی­های حفاظتی که در فضاهای مسکونی و کاری مدنظر است در حال تبدیل به انتخابی محبوب در ساخت و ساز است.

پشم سنگ روشی مقرون به صرفه در کنترل دمای منازل است
 

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *