شما احتمالا با عایق­کاری فایبرگلاس، ماده صورتی روشنی که بخش داخلی دیوار بسیاری از خانه­ها را می­پوشاند، آشنا هستید. اما در مورد عایق­کاری پشم سنگ چطور؟

در حالی که عایق­کاری فایبرگلاس از شیشه بازیافتی درست شده است، پشم سنگ (که پشم معدنی هم نامیده می­شود) پایدارتر است. این عایق از سنگ­های آذرین، که با سرد شدن مایع مذاب تشکیل می­شوند، و ماده­ای فرعی برای تولید فولاد که خاکستر نام دارد تولید شده است. این مواد ذوب شده و در فیبر تنیده می­شوند تا بتوان از آنها در موارد عایق­کاری استفاده کرد. طی سال­های اخیر، پشم سنگ توجه معماران و طراحانی که به جنبه اقتصادی طرح توجه دارند را به خود جلب نموده است.

تریسی استفانز، گرداننده شرکت هوشمند اقتصادی طراحی داخلی تریسی استفانز در این باره می­گوید «من از تمام پیمانکاران خود می­خواهم که از عایق­کاری غیرسمی و بدون فرمالدهید استفاده کنند، مدلی که اکنون از آن استفاده می­کنیم پشم سنگ نام دارد.»

راکوول، که قبلا با نام راکسول شناخته می­شد، یکی از بزرگترین شرکت­های پشم سنگ در بازار است. اما جدای از نام برند، پشم سنگ دارای ویژگی­های خارق­العاده­ای است. به طور طبیعی صدا را در خود خفه کرده، و مانعی در برابر آب و آتش است.

استفانز در این باره می­گوید «ماه گذشته در یک نمایشگاه تجاری حضور داشتم و در قسمتی بخشی از این عایق قرار داشت که شعله­ای به طور دائم زیر آن روشن بود، هیچ اتفاقی نیفتاد. در نمونه­ای دیگر روی آن آب می­ریختند اما باز هم اتفاقی نمی­افتاد. همینطور راهرویی ساخته بودند که شما هنگام عبور از آن از سالن بسیار شلوغ نمایشگاه عبور می­کردید و بخاطر عایق بکار رفته در این راهرو هیچ صدایی بگوش نمی­رسید. شگفت انگیز بود.»

اما چه چیزی باعث می­شود پشم سنگ پایدارتر از فایبرگلاس باشد؟ در ابتدا، این محصول دارای مواد بازیافتی بیشتری است. بنا به اظهار دپارتمان انرژی ایالات متحده، عایق­کاری فایبرگلاس به طور معمول حاوی 40 الی 60 درصد ماده بازیافتی است، در حالی که پشم سنگ به طور متوسط حاوی 75 درصد از ماده بازیافتی می­باشد.

همینطور پشم سنگ در مصرف انرژی بهینه­تر است. در مقایسه با فایبرگلاس، مقاومت حرارتی بیشتری دارد. این عدد نشان می­هد تا چه میزان ماده مورد نظر در برابر انتقال حرارت مقاومت می­کند، در واقع چقدر عایق خوبی است. عایق­کاری خوب انتقال گرما از خانه به بیرون در فصل سرما و همینطور انتقال گرما از بیرون به داخل در تابستان را کاهش می­دهد. بنابراین فاکتور بزرگی در مصرف کلی انرژی است. مقدار مقاومت حرارتی برای پشم سنگ بین 3 الی 3.3 در هر اینچ است، بیشتر از فایبرگلاس با 2.2 الی 2.7 در هر اینچ.

از آنجایی که تولیدکنندگان به طور مرسوم از فرمالدهید به عنوان متصل­کننده برای تولید پشم سنگ استفاده می­کردند، فرمول ساخت آن باعث ایجاد مجادله­هایی شد. اما این مساله نیز حل شد. شرکت­های بزرگ در طول سال­های گذشته با استفاده از گزینه­های بدون فرمالدهید، پشم سنگ را به ماده­­ای ایمن­تر برای منازل تبدیل کرده­اند.

پشم سنگ چیست؟ عایق کاری اقتصادی که آتش و آب را دفع می کند.
 

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *