بر خلاف سایر مواد عایق، پشم سنگ تنها عایق حرارتی موجود است که بطور همزمان از ساختمان در برابر آتش، سروصدا و گرما محافظت می­کند.

با عایق­کاری پشم سنگ می­توان از مصرف بهینه انرژی اطمینان حاصل کرد و پولی که صرف عایق­کاری شده ظرف مدت چند سال جبران می­شود، که آن را تبدیل به سرمایه­گذاری استثنایی کرده است! عایق کناف با بهره­گیری از برترین تکنولوژی، محصولات پشم سنگ در محدوده وسیع و با کیفیت بالا برای کاربردهای مختلف تولید می­کند: سقف­های صاف و شیب­دار، دیوارهای داخلی، خارجی و پارتیشن، همکف و کف­های مازانین. پشم سنگ کناف ضدآب، عبوردهنده بخار آب، مقاوم در برابر مواد شیمیایی و میکروارگانیسم­ها، با دوام، مانعی در برابر رشد باکتری و قارچ و قابل بازیافت است.

پشم سنگ ماده­ای عایق با ریشه­ای غیر ارگانیک بوده و به عنوان عایق صدا و گرما و همینطور مانعی در برابر آتش در مهندسی عمران، صنعت و صنعت ساخت کشتی بکار می­رود. مواد خام بکار رفته در تولید پشم سنگ سنگ­هایی با ریشه آتشفشانی (دیاباز و دلمیت، و به مقدار کمتر بازالت) و بریکت زغال سنگ (از بازیافت زباله فرآیندهای صنعتی با افزودن سیمان بدست آمده، چنین بازیافتی حلقه بسته­ای از بازیافت و زباله ایجاد می­کند) هستند.

  1. ترکیبات شیمیایی اساسی بکار رفته در تولید مواد خام نامبرده شده اکسیدهای سیلیکون، آلومینیوم، کلسیم، منیزیم و آهن هستند. بنا به فرمول­ها، مواد خام در کوره کوپل تا دمای 1400 درجه گرما دیده و ذوب می­شوند. در فرآیند ذوب ماده خام، از کک به عنوان منبع انرژی استفاده می­شود. از نفت به عنوان منبع انرژی اضافی، جهت سوزاندن گازهای کوره استفاده می­گردد.
  2. به کمک سیستم بروز خالص­سازی گازهای دودکش، گردوغبار و مونوکسید کربن حذف شده، و قسمت بزرگی از انرژی به فرآیند تولید باز می­گردد. ماده بدست آمده در فرآیند ذوب کوره کوپل به چرخ­های سیستم سانتریفیوژ هدایت شده و در فیبرها تنیده می­شود. چرخ­های سانتریفیوژ ماده را به قطرات تبدیل می­کند؛ و هوا از میان چرخ­ها دمیده شده و قطرات را در فیبر پخش می­کند. فیبرها بصورت غبار الیاف به محفظه جمع­آوری دمیده می­شوند و بدین ترتیب نمد اولیه پشم سنگ بدست می­آید.
  3. سپس نمد اولیه به سیستم دریافت می­رسد، سیستم باصطلاح پاندولی که با توزیع یکنواخت فیبرها و بخوبی درهم پیچاندن آنها دستیابی به ویژگی­های عالی عایق­کاری را مقدور می­سازد، و همینطور فضای بیشتری برای حبس هوا فراهم می­سازد، که شرطی بسیار مهم برای عملکرد ماده عایق است.
  4. در محفظه تقطیرچندگانه، فرآیند تقطیر یا تثبیت ماده چسبنده صورت می­گیرد که همراه با چسبندگی فیبری باعث ایجاد خصوصیات فنی محصول می­شود. این فرآیند در دمای 270 درجه سانتیگراد با تبخیر آب و تثبیت ماده چسبنده اضافه شده در فاز پخش ماده انجام می­شود. تمام گازهای دودکش سوزانده شده و خالص سازی می­گردد، بنابراین چرخه آزادسازی گاز دودکش بسته می­شود.
  5. بعد از فرآیند محفظه محصولات نهایی در ابعاد موردنیاز بریده می­شوند.

شکل: نمد اولیه هنگام ورود به محفظه تقطیرچندگانه

شکل: نمد ورودی به محفظه تقطیرچندگانه

شکل: بریدن ورقه­ها به ابعاد مورد نیاز

شکل: فرآیند کامل تولید و چرخه بسته بازیافت

پشم سنگ چیست و چطور بدست می آید؟
 

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *