تخته­های عایق حرارتی صوتی (ATIB)

  • تخته­های عایق حرارتی صوتی تهیه شده از پشم سنگ کیمکو (ATIB) یک محصول ساندویچ شده از پشم سنگ است که بر روی سطح فوقانی آن، فویل آلومینیوم و بر روی سطح زیرین آن یک لایه شیشه کدر قرار گرفته است.
  • تخته­های عایق حرارتی صوتی تهیه شده از پشم سنگ کیمکو به طور اختصاصی برای به کارگیری در زیر سقف طراحی شده­اند و دارای ویژگی­های مقاومت به حرارت و جذب صوت عالی هستند. این تخته­ها در فرودگاه­ها، مراکز سرگرمی و مجتمع­های تجاری مورد استفاده قرار می­گیرند.

ابعاد استاندارد

دانسیته ظاهری (kg/m3) 80 تا 120
ضخامت (mm) 20 تا 30
ابعاد (mm) 590×590
دارای پوشش سطحی FSK+BGT 650×650

سایر ابعاد، دانسیته­ها و روکش­های سطحی در صورت درخواست ارائه خواهند شد. شرکت تولیدکننده ماده عایقی کیمکو در کویت،

صندوق پستی 10042 شایایبا[1]، 65451 کویت،

تلفن : 9651881111+، فکس: 96523261251+

kimmco@alghanim.com

 www.kimmcoinsulation.com

پشم سنگ راکسول[2]

من در کل در مورد پشم سنگ راکسول و عایق پشم معدنی مطالب بسیاری را مطالعه کرده­ام. با یک جستجوی ساده می­توانید به اطلاعات بسیار ارزشمندی در این مورد دست پیدا کنید. برخی مزایای راکوول نسبت به پشم شیشه عبارتند از مقدار R، دفع آب (که سبب کاهش جذب آب و جلوگیری از رشد کپک می­شود)، جذب صوت بهتر، پایداری ابعادی بیشتر و ایمنی در برابر آتش بالاتر.

جفت شدن این موارد با مشکلات نصب سبب می­شود که شما فایبرگلاس را انتخاب کنید. من فکر می­کنم راکسول گزینه بعدی مناسبی برای انجام عایق­سازی باشد. در اینجا من میخواهم برخی مزایای پشم معدنی را در مقایسه با فایبرگلاس برای شما ذکر کنم. این مزایا پشم معدنی را به یک گزینه مناسب هم برای دیوارهای بیرونی و هم برای دیوارهای داخلی مبدل می­سازد.

ایمنی در برابر آتش

یکی از مزایای پشم سنگ نسبت به فایبرگلاس این است که مقاومت در برابر آتش پشم سنگ در مقایسه با فایبرگلاس خیلی بیشتر است. اما چرا چنین است؟

نقطه ذوب فایبرگلاس: کمتر از F° 1300

(چسب­ها و سایر مواد شیمیایی موجود در مخلوط پشم سنگ می­توانند نقطه ذوب را حتی به کمتر از این نیز کاهش دهند)

نقطه ذوب پشم سنگ: F° 2150

این بدان معناست که در یک حریق خانگی (یا نصب در نزدیکی یک منبع پرحرارت) سبب شکستن فایبرگلاس می­شود و دود، گازها و شعله از میان یک دیوار عایق­کاری شده با فایبرگلاس خیلی راحت­تر از یک دیوار عایق شده با پشم سنگ خارج می­شوند.

این ویدئو این دو محصول را در کنار هم نشان می­دهد.

مقاومت در برابر آتش، یک مسئله مهم در ساختمان­های تجاری است. با گذشت زمان، هر روز تعداد بیشتری از ساختمان­های مسکونی مطابق با استانداردهای روز ساخته می­شوند. مقاومت در برابر آتش فعال به سیستم­هایی همانند آب­پاش­ها و کپسول­های آتشنشانی گفته می­شود که برای خاموش کردن فعالانه آتش مورد استفاده قرار می­گیرند. مقاومت در برابر آتش غیرفعال به معنای تغییراتی در طراحی ساختمان است.

«بخش بخش کردن» و دیوارها و سقف­های مقاوم در برابر آتش

اساسا استفاده از موادی که احتمال سوختن آنها کمتر است، از ساختار به نحوی محافظت می­کنند که افراد فرصت کافی برای خروج از ساختمان به صورت ایمن خواهند داشت. در بسیاری از این دیوارهای مقاوم در برابر آتش از پشم سنگ به عنوان بخشی از ساختار دیوار استفاده می­شود. فایبرگلاس، به دلیل دارا بودن نقطه ذوب پایینتر مورد استفاده قرار نمی­گیرد. هنگامی که سازه­ای که با استفاده از پشم سنگ راکسول ساخته شده است از عبور شعله­ها و گازها به درون محیط زندگی افراد جلوگیری می­کند، در حقیقت به افراد زمان لازم داده می­شود تا بتوانند از محیط خارج شوند. به همین دلیل نه تنها پشم سنگ راکسول برای حفاظت محیط­های بیرونی می­تواند مورد استفاده قرار گیرد بلکه برای محیط­های درونی همانند اتاق خواب نیز می­تواند به کار رود. برای حفاظت بیشتر فضا، ممکن است بخواهید مسیرهای عبور بخارات همانند سیم­ها، لوله­ها و مجاری را آب­بندیکنید، این کار را با استفاده از ترکیبات متوقف­کننده آتش همانند محصلات بیواستاپ[3] می­توانید انجام دهید. این کار از عبور دود و گازها جلوگیری کرده و میزان رساندن اکسیژن به آتش از مسیر دودکش کاهش می­یابد. هنگامی که راکسول را بر روی دیوارهای اتاق خواب نصب می­کنید و از سایر محصولات متوقف کننده آتش نیز استفاده کنید، در این صورت می­توانید فضای خواب خود را جداسازی کنید. برای یک طرح آتش غیرفعال کامل، با مهندس ساختمان یا معمار خود صحبت کنید، چرا که این افراد می­توانند مواد مناسب برای این طرح را به شما پیشنهاد خواهند کرد.

عایق صوت

پشم سنگ راکسول در جلوگیری از عبور صوت از دیوارها و کف خارق­العاده است. عایق صوت پشم سنگ در حقیقت به طور ویژه برای این هدف طراحی شده است. ساختار پشم معدنی بیشتر از سایر انواع مواد ساختمانی سبب تضعیف صوت می­شود. به همین دلیل پشم سنگ اغلب در استودیوهای ضبط حرفه­ای برای از بین بردن نویز محیط مورد استفاده قرار می­گیرد. علاوه بر این پشم سنگ برای استفاده در دیوارهای درونی ساختمان نیز ایده­آل است، چرا که یا مشکل پتانسیل صوت وجود دارد یا اینکه تمایل به کاهش صوت تا سطوح حداقل وجود دارد. نصب پشم سنگ در دیوارهای درونی اتاق خواب، میزان سر و صدایی را که از اتاق­های شلوغ­تر به این اتاق انتقال می­یابد را کاهش می­دهد.

نصب بهتر

یک دنیا تفاوت در بین نصب فایبرگلاس و پشم سنگ راکوول وجود دارد. فایبرگلاس به لحاظ طبیعت شامل قطعات نرم بالش مانندی است که پس از نصب، شکل اولیه خود را دیگر حفظ نخواهند کرد. قطعات فایبرگلاس تمایل به سفت و سخت شدن دارند و برای پر کردن فضا لازم است به تیرآهن­های مجاور خود متصل شوند. برای بریدن فایبرگلاس لازم است آن را بر روی قطعات عایقی فشار داده و با استفاده از یک چاقوی لبه­دار برش دهید. با این حال امکان انجام برش­های دقیقی که بتواند تا حد امکان ساختار موجود را پر کند وجود ندارد. در طول زمان قطهات عایقی می­توانند شکم داده و فضاهای هوایی را باز کنند که امکان عبور هوای سرد را ایجاد می­کند و در نتیجه کارایی آن به عنوان عایق حرارتی کاهش می­یابد.


[1] Shuaiba

[2] Roxul

[3] Biostop Firestop Products

پشم سنگ کیمکو
 

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *