زمستان مناسب­ترین فصل سال برای بازسازی قسمت­های داخلی خانه است و اگر این بازسازی شامل بازکردن دیوارها هم باشد، نگاهی به عایق­کاری ساختمان بیندازید. در واقع، آیا می­دانید از هر 10 خانه 9 تای آن بصورت ناکافی عایق­شده است؟

خانه­هایی که بدرستی عایق شده­اند نه تنها برای خانواده شما آسایش فراهم می­آورند، بلکه باعث بهبود مصرف انرژی در خانه هم می­گردند. اضافه­کردن عایق، خصوصا در اتاق زیرشیروانی، قبض­های انرژی مصرفی شما را تا 200 دلار در سال کاهش می­دهد! عایق­کاری خانه خود را به کمک پشم سنگ به روز کنید.

پشم سنگ راکوول نسوز و مقاوم در برابر آتش است، و بنابراین در مواقع آتش­سوزی خانواده شما فرصت بیشتری برای فرار به مکان امن خواهند داشت. همینطور پشم سنگ در مقابل رطوبت مقاوم است و مانع از رشد کپک و قارچ می­گردد. این موضوع نکته­ای کلیدی در داشتن خانه­ای سالم است. پشم سنگ عایق بسیار خوبی برای صدا نیز می­باشد. بنابراین نیازی­ به نگرانی در مورد صدای ماشین لباسشویی و خشک­کن یا صدای بلند موزیک در اتاق فرزندنتان نیست.

نصب عایق ممکن است برای کسانی که در تعمیرات تجربه زیادی هم دارند دشوار باشد، اما نصب پشم سنگ بسیار راحت است. براحتی آن را با چاقوی برش نان برش دهید بطوریکه تمامی گوشه­ها و دررزهای دیوار را بپوشاند.

  1. عایق­کاری پشم سنگ: چیست و کجا از آن استفاده می­شود

در این مقاله

عایق­کاری پشم سنگ چیست؟

در کجا از عایق­کاری پشم سنگ استفاده می­شود

نتیجه­گیری

در مورد عایق­کاری ساختمان نمی­توان اغراق کرد: عایق­کاری با اندازه مناسب و نصب درست مصرف انرژی را کاهش داده، در زمستان شما را گرمتر و در تابستان خنک­تر نگه داشته، و باعث صرفه جویی در هزینه با کاهش در هزینه قبض­ها می­گردد.

پشم سنگ عایقی در برابر حرارت و صدا بوده و می­توان از آن به عنوان مانعی در مقابل گسترش آتش بین طبقات استفاده کرد.

برای مالکان و سازندگان خانه، عایق­کاری فایبرگلاس دهه­ها به عنوان گزینه انتخابی بوده است. در حالی که فایبرگلاس همچنان پرطرفدار است، مدل نسبتا جدیدی از عایق­ در صنعت عایق­کاری به ورطه ظهور درآمده است. نام آن عایق­کاری پشم سنگ است.

عایق کاری پشم سنگ چیست؟

پشم سنگ، که به آن پشم معدنی هم می­گویند، مشابه فایبرگلاس، به شکل بسته­هایی که براحتی قابل نصب هستند در­می­آید. اما در پشم سنگ به جای استفاده از فیبرهای شیشه­ای پرزدار،  از سنگ به عنوان ماده سازنده آن استفاده شده، که غیرممکن به نظر می­آید. در ادامه توضیح مختصری درباره نحوه تولید آن می­آوریم.

سنگ طبیعی را تا 3000 درجه سانتیگراد در کوره گرما می­دهیم تا ذوب شده و به مایع تبدیل شود. مایعی که شبیه به ماگما شده در معرض جت هوا با فشار بالا قرار می­گیرد، و سپس با سرعت بسیار بالا در رشته­های بلند فیبری تنیده می­شود.( شبیه به دستگاه پشمک سازی که با سنگ مذاب پر شده باشد.) رشته­ها جمع­آوری شده و بصورت لایه­های ضخیم و چگال فشرده می­شوند، و سپس جهت عایق­کاری بصورت بسته­های با ابعاد مناسب برش داده می­شوند.

ترکیب منحصر به فرد پشم سنگ عایقی با عملکرد بسیار بالا و ویژگی­هایی که در ادامه می­آید تولید می­کند:

از ماده طبیعی و پایدار ساخته شده است

معمولا تا 75 درصد ماده بکار رفته در آن بازیافتی است

با عمل کردن بصورت چاه حرارتی و محبوس کردن هوا در خود، نرخ انتقال حرارت را کاهش می­دهد

نسوز بوده و تا دمای 1400 درجه سانتیگراد در برابر حرارت مقاوم است

به شدت دفع کننده آب است

دارای ارزش عایق­کاری بیشتری نسبت به فایبرگلاس است

دارای عملکرد بلند مدتی است و با گذشت زمان دچار اضمحلال نمی­گردد

به رطوبت اجازه فرار می­دهد (که مانع از رشد قارچ و کپک می­گردد)

بسته­های چگال و ثابت عایق به کمک اصطکاک در محل قرار گرفته و نیازی به استفاده از منگنه نیست.

در کجاها می­توان از عایق­کاری پشم سنگ استفاده کرد

عایق پشم سنگ را می­توان در هر محلی که از فایبرگلاس یا هر عایق دیگری استفاده کرده­اید نصب کرد، که شامل دیوارها، سقف­، اتاق زیرشیروانی و داکت­ها می­گردد. با این حال استفاده از آن در قسمت سرد شمالی خانه و برای اتاق­های داخلی مثل استودیوهای موزیک که نیاز به عایق­کاری صدا دارند، مناسب است.

از آنجایی که پشم سنگ به شدت در مقابل آتش مقاوم است، برای استفاده در موانع آتش بین طبقات خانه گزینه مناسبی می­باشد. ( در طول بازسازی یا ساخت و ساز، از بازرس محلی خود بخواهید محل­هایی که نیاز به مانع آتش دارد را مشخص کند.) همچنین کار با پشم سنگ بسیار آسان است: برای اینکه بسته­های عایق به خوبی در محل خود قرار گیرند، می­توان آنها را با چاقوهای دندانه­دار یا اره برید. اگر عایق خیس شود، آب به صورت قطره و بدون اینکه باعث خیس شدن فیبر شود از آن خارج می­گردد. فیبرهای پشم سنگ شدیدا فشرده شده و در کنار یکدیگر قرار گرفته­اند بطوریکه حرکت یا سقوط آن امکان­پذیر نیست و در نتیجه، ارزش عایق­کاری آن به مقدار زیادی افزایش می­یابد.

توجه به این نکته ضروری است که عایق پشم سنگ دارای روکش نیست، یعنی از فویل یا کاغذ کرافت برای پوشاندن آن استفاده نشده است. بنا به شرایط، ممکن است نیاز شود تا از غشاء نفوذناپذیر مستقلی به عنوان مانع بخار استفاده شود.

 نتیجه­گیری 

در این مرحله ممکن است این سوال به ذهن شما متبادر شود که چرا تنها از پشم سنگ به عنوان عایق استفاده نمی­شود. پاسخ شما این است: هزینه.

هزینه عایق­کاری با فایبرگلاس برای دیوار 6*2 بین 57 تا 72 سنت به ازای هر فوت مربع است. برای همین دیوار عایق­کاری با پشم سنگ در حدود 1.06 دلار برای هر فوت مربع است. این مقدار، خصوصا زمانی که می­خواهید کل خانه یا محیط بزرگی را عایق­کاری کنید قابل توجه است. با این حال، در بیشتر موارد، هزینه­های اضافی عایق­کاری بوسیله قبض­های انرژی با مبالغ پایین­تر بازپرداخت می­شوند، چون عایق­کاری با فایبرگلاس دارای مقاومت حرارتی 19 است، در حالی که پشم سنگ دارای مقاومت حرارتی 23 می­باشد. افزایش ظرفیت عایق-کاری حرارتی باعث می­شود که بدون نیاز به تنظیم ترموستات، خانه در مدت زمان طولانی­تری در دمای آسایش باقی بماند، و این به معنای جبران هزینه­های اضافی عایق­کاری با پشم سنگ در مدت چند سال است. بعلاوه، به دلیل مقاومت عایق­ پشم سنگ در مدت زمان زیاد، خانه شما تا سال­ها بدون نیاز به تعمیرات بخوبی عایق­کاری می­شود.

چرا از عایق کاری پشم سنگ استفاده می کنیم
 

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *